Świat: Dwa polskie stadiony wśród najbardziej imponujących

źródło: PopularMechanics.com

Świat: Dwa polskie stadiony wśród najbardziej imponujących Może nie jest to najbardziej rzetelny ranking, ale idzie w świat. A wraz z nim informacja o tym, że dwa polskie stadiony są w dwudziestce najbardziej imponujących na świecie!

Reklama

Stadion Energa oraz PGE Narodowy zostały docenione przez „Popular Mechanics”, jeden z najstarszych amerykańskich magazynów popularnonaukowych. Ranking „20 spośród najbardziej imponujących stadionów” znalazł się jednak nie w prestiżowym papierowym miesięczniku, a w bardziej tabloidowej wersji internetowej. Mimo to można się cieszyć, że za oceanem polskie stadiony zostały dostrzeżone!

Ranking 20 stadionów© Maciej Lulko Fotografia Architektury

Stadion Energa został sklasyfikowany na 10. miejscu, za innowacyjnym Forsyth Barr Stadium, a przed słynną Maracaną. Uwagę autora Tima Newcomba zwrócił wyjątkową samonośną kopułą pokrytą poliwęglanem w sześciu odcieniach, dzięki którym mieni się jak bryła bursztynu.

Ranking 20 stadionów© Stadiony.net

PGE Narodowy sklasyfikowano na miejscu 15., pomiędzy berlińskim Olympiastadionem a szanghajskim kortem tenisowym Qi Zhong. Wśród jego cech rozpoznawczych są metaliczna fasada w narodowych barwach oraz rzadkiej urody dach zwieńczony iglicą.

W rankingu zdecydowanie najwięcej jest aren z USA (4), co nie dziwi biorąc pod uwagę źródło rankingu, ale i liczbę oraz historię efektownych aren sportowych w Stanach. Po dwa stadiony na liście pochodzą z Anglii, Chin, Niemiec, Włoch i właśnie Polski. Pełną listę prezentujemy poniżej:

 1. Allianz Arena, Monachium flag
 2. San Siro, Mediolan flag
 3. Michigan Stadium, Ann Arbor flag
 4. Camp Nou, Barcelona flag
 5. National Stadium, Pekin flag
 6. London Stadium, Londyn flag
 7. Providence Park, Portland flag
 8. AT&T Stadium, Arlington flag
 9. Forsyth Barr Stadium, Dunedin
 10. Stadion Energa, Gdańsk flag
 11. Maracana, Rio de Janeiro flag
 12. Fenway Park, Boston flag
 13. Wembley Stadium, Londyn flag
 14. Olympiastadion, Berlin flag
 15. PGE Narodowy, Warszawa flag
 16. Qi Zhong Forest Sports City Arena, Szanghaj flag
 17. Pancho Arena, Felcsut flag
 18. National Stadium, Kaohsiung flag
 19. Aviva Stadium, Dublin flag
 20. Koloseum, Rzym flag

Reklama