Nowy projekt: Zobacz wielkie tarasy Camp Nou

źródło: własne | MK

Nowy projekt: Zobacz wielkie tarasy Camp Nou Nowa koncepcja wybrana i już budzi kontrowersje. Rozbudowane do 105 tys. miejsc Camp Nou będzie proste i oszczędne, choć wielu chciałoby bardziej imponujących rozwiązań.

Reklama

Wczoraj późnym wieczorem FC Barcelona podała najbardziej wyczekiwaną informację od miesięcy. Znamy już nowy ostateczny kształt największego stadionu Europy! Zwycięska koncepcja nowego Camp Nou jest fundamentalnie różna od tej z poprzedniego konkursu (2007).

Camp Nou

Zamiast zamkniętej bryły jest otwarty na przestrzał układ, w którym trybun od otoczenia zewnętrznego nie oddziela nic. Rolę dominującego elementu estetycznego pełnią dekorowane sufity trzech promenad obsługujących 105 tys. widzów na Camp Nou.

Camp Nou

Wizja Nikken Sekkei oraz Joan Pascual i Ramon Ausió Arquitectes charakteryzuje się przestronnością, prostotą i elegancją, wykorzystując śródziemnomorskie położenie stadionu dla naturalnej wentylacji i zacienienia. Podobnie jak FC Barcelona, stadion ma być demokratyczny – otwarty dla wszystkich uczestników widowiska.

Camp Nou

Ponieważ stadion urośnie i zmieni się układ widowni, kompletną przebudowę przejdzie też rozkład ciągów komunikacyjnych. Trybuny zaoferują widzom w sumie 84 rzędy, w tym 25 na najniższym poziomie, 31 na drugim oraz 28 na trzecim. Całość przykryje membranowy dach o powierzchni 47 tys. m2.

Camp Nou

Koncepcja została wyłoniona w dwuetapowym konkursie. Do pierwszej fazy zgłosiło się 26 zespołów projektowych. Z nich do finału zakwalifikowano osiem, a każdy zespół musiał składać się z międzynarodowego studia oraz hiszpańskiej/katalońskiej pracowni. Ostatecznego wyboru dokonało jury złożone z 10 członków (5 od FC Barcelona, 4 z Katalońskiego Koledżu Architektów COAC i 1 z rady miasta Barcelona).

Budowa ma ruszyć w trakcie sezonu 2017/18 i potrwać do rozgrywek 2020/21.

Poniżej przedstawiamy kompletną listę finalistów:

  • Nikken Sekkei + Joan Pascual-Ramon Ausió Arquitectes (zwycięzcy)
  • HKS + COX + Batell i Roig Arquitectes
  • BIG + IDOM + BAAS Arquitectes
  • POPULOUS + Mias Arquitectes + RCR Arquitectes
  • KSS Architects + Mateo Arquitectura
  • Gensler Sport + OAB
  • Arup Sport + Ricardo Bofill Taller De Arquitectura
  • AECOM + b720 Fermín Vázquez Arquitectos

Reklama