Johannesburg: Pożegnanie Mandeli na czterech stadionach

źródło: news24.com / SBS; autor: michał

Johannesburg: Pożegnanie Mandeli na czterech stadionach Najpierw mszę żałobną zaplanowano na największym stadionie Afryki – FNB Stadium. Później zapadła decyzja, by otworzyć trzy inne, ponieważ 90 tysięcy miejsc to zbyt mało dla żałobników.

Reklama

Po śmierci Nelsona Mandeli w czwartek RPA jest w żałobie. Ceremonie pogrzebowe będą przebiegały w wyjątkowy sposób, honorując pierwszego demokratycznego prezydenta i symbol walki z apartheidem.

W kraju trwa 10-dniowa żałoba narodowa, a we wtorek na FNB Stadium odbędzie się msza pożegnalna. Wstęp będzie darmowy, a żałobnicy mogą gromadzić się już w noc poprzedzającą ceremonię. Dostęp do obiektu zaplanowano bez biletów, na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”.

Wstępnie władze szacowały, że największy stadion w Afryce sprosta zapotrzebowaniu, jednak dla bezpieczeństwa zgromadzonych zapadła decyzja o otwarciu trzech kolejnych obiektów w aglomeracji i transmisji mszy na każdym z nich: Ellis Park, Orlando Stadium i Dobsonville Stadium. Łączna pojemność wszystkich aren to ok. 200 tys. miejsc, a żałobnicy mają być kierowani na te, gdzie wolnych miejsc jest najwięcej.

Po wtorkowej ceremonii ciało Nelsona Mandeli ma być przez kolejne trzy dni wystawiane publicznie, umożliwiając mieszkańcom Johannesburga i Pretorii oddanie hołdu. Złożenie w grobie zaplanowano na 15 grudnia.

Reklama