Warszawa: Zmieszczą skocznię narciarską na stadionie?

źródło: własne; autor: michał

Warszawa: Zmieszczą skocznię narciarską na stadionie? Otwarcie sezonu 2013/14 w skokach na Stadionie Narodowym? To na razie bardzo luźna propozycja, ale rzeczywiście się pojawiła. Autorzy stadionu twierdzą, że może się udać, ale wkomponowanie skoczni byłoby wyjątkowo trudne.

Reklama

Tym wydarzeniem żyła dziś cała Polska, choć do "wydarzenia" tak naprawdę jeszcze bardzo długa droga. Stadion Narodowy mógłby zostać gospodarzem otwierających sezon zawodów w Pucharze Świata w 2013 roku.

Obiekt 22 września wizytował dyrektor FIS Walter Hofer, który z entuzjazmem patrzy na niecodzienny pomysł. Ten narodził się z kolei w Tatrzańskim Związku Narciarskim, później powędrował do Polskiego Związku Narciarskiego, a stamtąd jako oficjalne zgłoszenie miasta do organizacji imprezy.

Warto podkreślić, że chodzi o miasto – zgłoszono Warszawę, a nie sam Stadion Narodowy, jak sugerują niektóre media. Hofer odwiedził również Stadion Wojska Polskiego, tor na Służewcu i obiekt narciarski na Szczęśliwicach.

Na razie nie wiadomo, jak ulokować na stadionie – czy Narodowym, czy przy Łazienkowskiej – skocznię narciarską. FIS ma jedynie plan organizacji samej imprezy przy uwzględnieniu punktu K od 60 do 100m, ale kwestie techniczne nie były poruszane. A organizacja takich zawodów dziś to większe wyzwanie niż przed 50 laty, kiedy ostatnie wielkie zawody organizowano na stadionach w USA. Tam żaden obiekt nie miał dachu, nie wspominając o linowej konstrukcji ze Stadionu Narodowego, której struktura dodatkowo utrudnia ułożenie skoczni.

Zbigniew Pszczulny, który projektował i Stadion Narodowy, i Stadion Wojska Polskiego, podkreśla wysoką skalę trudności takiego zadania. W rozmowie z „Super Expressem” stwierdził, że byłoby to najpewniej możliwe, choć nazwał taką adaptację obiektu „małym majstersztykiem”.

Ponieważ podobnie jak architekt warszawskich stadionów i ich operatorzy nie wiemy jeszcze, co dokładnie planują władze FIS, pozostaje nam odesłać naszych Czytelników do wspomnień na temat wielkich amerykańskich obiektów, które takie zawody gościły przed laty:

Skocznia na LA ColiseumSkocznia o punkcie konstrukcyjnym K80 na Los Angeles Coliseum, 1938.

Skocznia na Soldier FieldSkocznia na Soldier Field w Chicago, 1954.

Reklama