Walencja: Budowa znów ruszy wiosną 2012?

źródło: Levante-emv.com / Independent.co.uk / własne

Nie mogąc sprzedać obecnego stadionu Valencia wciąż spłaca długi spektakularnymi transferami. Jeden z celów: za kilka miesięcy na placu budowy Nou Metalla znów ma być tłoczno.

Reklama

W niedzielę Valencia ogłosiła, że sprzeda napastnika Juana Matę do Chelsea. Kontrakt wart 28 mln € potwierdza, że klub nie przepuszcza dogodnych okazji do zmniejszenia zadłużenia. Mimo sprzedaży czterech innych zawodników za 100 mln i uzyskiwania bardzo dobrych wyników sportowych klub nie odzyskał płynności finansowej. Przyczyną jest wielkość zobowiązań ciążących nad zespołem od 2009 roku. Przed ogłoszoną właśnie sprzedażą Maty szacowano je na ok. 360 mln €.

Odciążyć Valencię ma sprzedaż obecnego stadionu, którą dotąd blokowało załamanie rynku nieruchomości. Teraz klub wyraził przekonanie, że w najbliższych miesiącach znalezienie kupca będzie możliwe. Dobra umowa pozwoli z kolei odzyskać płynność finansową i wznowić prace budowlane nad Nou Mestalla, nowym stadionem, którego goła konstrukcja straszy od 2009 roku.

Klub planuje, że uda się już wiosną (marzec-kwiecień) 2012 ruszyć ponownie z inwestycją wartą ok. 300 mln € i wprowadzić się na nowy stadion w 2013 roku. Dzięki temu zyski Valencii wzrosłyby bardzo znacząco, bo dziś na listach oczekujących na karnety jest parędziesiąt tysięcy osób, dla których obecna Mestalla jest za mała. Do tego kolejne przychody będą generować przestrzenie komercyjne nowego stadionu.

Reklama