Kto będzie gościł uczestników Euro Kluczbork, Wronki, a może Goerlitz?

źródło: PAP / onet.pl; autor: Majk

Na liście, do której dotarła "Rzeczpospolita", znalazło się 110 miast: od Arłamowa na Podkarpaciu po niemieckie Goerlitz. Te ośrodki chcą gościć reprezentacje narodowe podczas Euro 2012.

Reklama

Ministerstwo Sportu wysłało tę listę do UEFA 31 marca. Teraz przedstawiciele organizacji mają kilka tygodni na ewentualne odwiedziny w wybranych miejscach.

- Za kilka tygodni zostanie zakończony drugi etap wyboru centrów pobytowych. Po nim lista będzie krótsza - mówi Małgorzata Pełechaty, rzecznik Ministerstwa Sportu. - W pierwszym etapie zgłoszenia sprawdzano pod kątem spełniania przez dane obiekty minimalnych wymogów formalnych UEFA.

Jednak obecnie zdecydowana większość kandydatur nie jest przygotowana do goszczenia reprezentacji.

- 68 ośrodków praktycznie nie powinno w ogóle się znaleźć na liście, bo nie spełniają nawet kryteriów podstawowych. Na przykład hotel jest położony zbyt daleko od boisk - mówi nieoficjalnie "Rz" jedna z osób pracujących przy projekcie.

Najwięcej potencjalnych centrów pobytowych, bo aż siedem, znajduje się we Wrocławiu. Dla porównania z Warszawy, Gdańska i Krakowa zostały zgłoszone tylko po trzy. W Poznaniu zaledwie jeden - tereny wokół dawnych boisk klubu Olimpia Poznań. Na liście nie brakuje innych obiektów klubów piłkarskich. Oprócz zaplecza Amiki we Wronkach swoje stadiony wraz z bazą zgłosiły Dyskobolia Grodzisk czy Jarota Jarocin. Uczestników Euro chcą także gościć w Kielcach, Białymstoku i Lubinie. Wśród propozycji nie zabrakło również obiektów Centralnego Ośrodka Sportu we Władysławowie oraz Ośrodka Przygotowań Piłkarskich im. Kazimierza Górskiego w Rzeszowie.

Uczestników Euro chciałyby gościć najbardziej znane górskie kurorty. Na liście znalazły się hotele Sandra i Gołębiewski z Karpacza, Klimczok ze Szczyrku i Bornit ze Szklarskiej Poręby. Zgorzelec zgłosił aż dwie kandydatury. Jeden ośrodek znajduje się po polskiej stronie granicy, drugi w niemieckim Goerlitz.

Reklama