Kategorie aktualności
Bezpieczeństwo
-
PZPN: Współpraca z kibicami ma się poprawić
„Kwestią kibiców i ich miejscem w nowoczesnym futbolu nikt w Polsce nie zajmował się przez ostatnie 30 lat” – mówi nowy Krajowy Koordynator ds. Współpracy z Kibicami w PZPN. Idą wielkie zmiany?
-
Nauka: Jak usunąć ze stadionu niechcianego kibica?
Wystarczy postraszyć świat „kibolami” i zakazywać pod pretekstem bezpieczeństwa rzeczy, które nie stanowią żadnego zagrożenia. Na deser podnieść ceny biletów (nawet wtedy, gdy nie ma takiej potrzeby). To oczywiście ogromne uproszczenie, ale podobne wnioski do wielu kibiców mają też naukowcy – zobacz tekst polskiego tercetu socjologów.
-
Pirotechnika: Posłowie zajmą się liberalizacją przepisów!
Środowa konferencja w Sejmie zgromadziła przedstawicieli wszystkich środowisk, łącznie z policją i kibicami. Główne tematy to liberalizacja ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, którą władze piłkarskie uważają za skrajnie represyjną i wpływającą negatywnie na rozwój futbolu. Do końca lutego ma zostać zgłoszony projekt nowelizacji!
-
Niemcy: Kontrowersyjne przepisy przegłosowane, co dalej?
Wczoraj 36 klubów dwóch najwyższych lig przyjęło projekt nowych przepisów bezpieczeństwa. Część kibiców mówi o dobijaniu kultury stadionowej, ale inni widzą sporo pozytywów. Jak zmieni się sytuacja na niemieckich stadionach?
-
Niemcy: 12:12, czyli dlaczego stadiony ucichły
Zaczęło się w kilku miastach, ale cisza na trybunach ogarnęła już większość meczów w najwyższych ligach. Za każdym razem doping powraca po 12 minutach i 12 sekundach. Nie przypadkowo…
-
Niemcy: Kibice nie czują się bezpiecznie?
Już od kilkunastu miesięcy temperatura debaty wokół niemieckiego futbolu rośnie, zbliżając się do tej z odpalanej przez kibiców pirotechniki. Znienawidzonej przez władze piłkarskie, które wyszły z propozycją nowych reguł bezpieczeństwa na stadionach. Ale kibice mówią wprost: my czujemy się bezpiecznie i mamy na to dowody.
-
Bezpieczeństwo: Czas na złagodzenie przepisów?
Podczas dwunastej konferencji Bezpieczny Stadion w Kielcach wiceprezes PZPN Roman Kosecki apelował o zmianę przepisów. Jego zdaniem ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych nie przystaje do rzeczywistości i jest zbyt surowa – relacjonuje Sport.pl.
-
Bezpieczeństwo: Aparat zabroniony, laptop zagraża widzom?
Prawo nie reguluje tej kwestii, a regulaminy stadionowe nie są jasne. Można wnieść aparat kompaktowy, ale lustrzanki już nie, bo istnieje podejrzenie, że jest się dziennikarzem. W depozycie zostawić takiego sprzętu się nie da, bo na to jest zbyt drogi. A jeśli ktoś ma laptop, to najpewniej po to, by nim rzucać... Kontrowersji ciąg dalszy.
-
Bezpieczeństwo: OZSK apeluje o zwalczanie patologii
Przeciwko nadużyciom policji, klubów i PZPN. W skrócie – przeciwko patologiom, jakie dostrzegają kibice protestuje Ogólnopolski Związek Stowarzyszeń Kibiców. Jednocześnie zaprasza krytykowane strony do dialogu.
-
Bezpieczeństwo: Ekstraklasa powalczy o miejsca stojące i legalną pirotechnikę!
Kluby Ekstraklasy są zaniepokojone tendencją do zamykania stadionów i penalizowania zachowań, które nie zagrażają bezpieczeństwu. Dlatego podczas spotkania 10 września ustalono, że Ekstraklasa będzie zabiegać o wprowadzenie w Polsce miejsc stojących i legalizację pirotechniki, oczywiście w bezpiecznym zakresie.
-
Bezpieczeństwo: Polska policja nie ma listy zakazów z innych krajów
Zidentyfikowani chuligani spoza Polski mogą wchodzić na stadiony. UEFA nie zabroniła im kupna biletów, a polska policja zdaniem NIK do niedawna w ogóle nie zajmowała się uzyskaniem danych o zagranicznych zakazach – pisze „Rzeczpospolita”.
-
Bezpieczeństwo: Policja żąda zakazu sektorówek i „elementów opraw”
To nie żart. Komenda Główna Policji wpadła na pomysł, by usunąć ze stadionów sektorówki oraz oprawy złożone z wielu elementów. Pisma w tej sprawie otrzymały już warszawskie kluby. Eksperci zgodnie nie zostawiają na zakazie suchej nitki, ale odmówienie policji może równać się zamknięciu stadionu przez wojewodę – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.
-
Bezpieczeństwo: Rząd wycofuje się z sądów na stadionach?
Pierwsza sala rozpraw miała powstać w Poznaniu, a nie będzie jej wcale. W ogóle na Euro 2012 projekt nie ruszy prawdopodobnie na żadnym stadionie. Obecny minister sprawiedliwości uważa „rozprawy odmiejscowione” za nie najlepszy pomysł.
-
Bezpieczeństwo: Stadiony są gotowe na wszystkie imprezy
Gdańsk i Warszawa są przygotowane na finał Pucharu Polski, więc dlaczego ten odbywa się w Kielcach? Dlaczego prawo jest coraz bardziej restrykcyjne, skoro na naszych stadionach jest całkiem spokojnie? – pyta dr Radosław Kossakowski w rozmowie ze SportoweFakty.pl.
-
Bezpieczeństwo: Karniści nie zostawiają suchej nitki na przepisach
Prawa obywatela są łamane, a jedynym powodem jest fakt, że wszedł na stadion. Wszędzie indziej mu przysługują, ale na trybunach zostaje pozbawiony wielu konstytucyjnych swobód – alarmują specjaliści w rozmowie z „Dziennikiem Gazeta Prawna”.
-
Bezpieczeństwo: Policjanci będą mili, ale czy dla polskich kibiców też?
Podczas Euro 2012 na każdym meczu będzie ok. 60-100 policjantów. To nie tylko spottersi, ale też zwykli funkcjonariusze. Mają być mili i otwarci na obcokrajowców, dać im poczucie bezpieczeństwa. Czy polscy fani też będą tak traktowani? Dziś można mieć wątpliwości.
-
Bezpieczeństwo: Piwo wchodzi na stadiony, ale powoli
W rundzie wiosennej tylko Lechia i Widzew rozpoczną sprzedaż niskoprocentowego piwa na meczach. Legia dołączy jesienią, ale większość klubów nie jest na to przygotowana – relacjonuje TVP.pl.
-
Bezpieczeństwo: W Bundeslidze będą skanować kibicom twarze?
Na razie to tylko projekt, ale już analizuje się, jak by go wprowadzić. Wszyscy wchodzący na najważniejsze mecze w Niemczech mieliby się poddać skanowaniu twarzy, by ułatwić identyfikację przestępców – informuje Stadionwelt.de.
-
Bezpieczeństwo: Od stycznia wchodzi piwo
Z jednej strony witamy alkohol na stadionach, ale z drugiej zaostrzane są sankcje. W nowym roku czeka nas sporo zmian uchwalonych w ostatnich miesiącach, a wchodzących w życie od stycznia.
-
Bezpieczeństwo: Idą kolejne zmiany w prawie
Bez obaw, mowa tu o tych już zatwierdzonych, które czekają tylko na wejście w życie. Poza zaostrzeniem kar dla kibiców (z jednym wyjątkiem) są też kary dla ochroniarzy i organizatorów.