Stadion Roku 2014: Poznajcie Jury konkursowe
źródło: własne; autor: michał
Projektowali jedne z najlepszych i najważniejszych stadionów świata. Teraz przyjrzą się arenom nominowanym do tytułu Stadionu Roku i przyznają swoje wyróżnienie. Poznajcie architektów z naszego Jury!
Reklama
Jak pisaliśmy jeszcze przed startem konkursu, Stadion Roku 2014 będzie większy od poprzednich edycji. Nie chodzi tylko o rekordową listę nominacji czy liczbę głosów, ale też o nowe wyróżnienie. Poza Głosowaniem Publicznym w tym roku osobne wyróżnienie przyznają architekci z imponującym doświadczeniem w projektowaniu stadionów. Poznajcie ich:
Bob van Bebber, Boogertman + Partners, RPA
Absolwent architektury na University of Witwatersrand, dołączył do Boogertman + Partners w 1998. Aktualnie na stanowisku dyrektora. Silna strona Boba to tworzenie i dostarczanie wielkich projektów z pasją, szacunkiem dla środowiska i racjonalnym podejściem. Był wyróżniany nagrodami, m.in. Fulton Awards, a także brał udział w obradach wielu zespołów jurorskich w Afryce i Azji, również w dziedzinie architektury sportowej.
Jego kompetencje i doświadczenie sięgają od domków jednorodzinnych po wielkie biurowce, urbanistykę i sieci transportowe. Oczywiście ma na koncie również stadiony, na czele z nagradzanym wielokrotnie największym stadionem Afryki, FNB Stadium / Soccer City w Johannesburgu, gdzie odbył się finał Mistrzostw Świata 2010.
Mike Bell, R&L Architects, RPA
Mike był architektem i głównym projektantem Mbombela Stadium, areny Mistrzostw Świata 2010 w Nelspruit. To jedyny obiekt tej imprezy budowany od podstaw, który został zaprojektowany przez krajowych architektów, a na świecie zasłynął ze zwierzęcej symboliki.
Mike jest dyrektorem R&L Architects w Kapsztadzie. Firma ma na koncie kilka dużych projektów sportowych na całym kontynencie, między innymi planowany stadion jednego z najpopularniejszych klubów Afryki – Kaiser Cheifs. Mike pracował też 5 lat w USA.
John Bontinck, Bontinck Architecture and Engineering, Belgia
Urodzony w słynnej rodzinie architektów i konstruktorów, John Bontinck ukończył architekturę na Uniwersytecie w Gandawie w 1993 roku. Kontynuował naukę w Leuven, by wrócić do rodzinnego miasta i zasilić szeregi rodzinnego biura projektowego. Aktualnie John jest dyrektorem generalnym Bontinck Architecture and Engineering.
Firma posiada rozległe doświadczenie przede wszystkim w architekturze mieszkaniowej i biurowej, ale w 2002 stworzyła również swoją pierwszą koncepcję stadionu. Po wielu perypetiach Ghelamco Arena została otwarta w 2013 i przyjęta bardzo entuzjastycznie. Wśród wyróżnień było to przyznane przez naszych czytelników, czyli tytuł Stadionu Roku 2013.
Bruno Campos, BCMF Arquitetos, Brazylia
Absolwent UFMG (Belo Horizonte, 1994) na kierunku budownictwo mieszkaniowe, a także Architectural Association School (Londyn, 1998) na kierunku urbanistyka. Współpracował z biurami w Brazylii i Nowym Jorku przed założeniem BCMF (2001) z Marcelo Fontesem i Silvio Todeschim. Od tego czasu pracownia pracuje nad szeroką gamą projektów, które są doceniane w kraju i za granicami. BCMF jest uznawane za jedno z najlepszych młodych biur, a w 2014 zostało określone drugą najbardziej innowacyjną firmą w Ameryce Południowej.
W ostatnich latach BCMF została pierwszą brazylijską pracownią, która opracowywała obiekty sportowe na trzy wielkie turnieje: Igrzyska Panamerykańskie (2007), Mistrzostwa Świata (2014) oraz Igrzyska Olimpijskie (2016). Deodoro Sports Complex w Rio de Janeiro był nagradzany, a przebudowa kultowego stadionu Mineirao otrzymała platynowy certyfikat LEED jako drugi stadion na świecie, a pierwszy w Brazylii.
Bryan Roe, Scott Tallon Walker Architects, Irlandia
Bryan dołączył do STW Architects w 1978 roku, po ukończeniu Dublin Institute of Technology oraz Trinity College Dublin. W 1989 został dyrektorem firmy. Pracował nad wieloma znaczącymi projektami, posiada szczególne umiejętności związane z planowaniem, zarządzaniem wielkimi projektami, a także konserwacją i restaurowaniem.
Jego bogate doświadczenie obejmuje projekty od wielkich stadionów, przez projekty urbanistyczne, po obiekty handlowe, edukacyjne, medyczne czy komercyjne. Pracował nad projektem Stadionu Roku 2010 – Aviva Stadium w Dublinie (a wcześniej nad wizją 80-tysięcznika dla reprezentacji Irlandii), rozbudową St. Andrew’s w Birmingham, opiniował m.in. projekt nowego stadionu w Dżuddzie.
Șerban Țigănaș, Dico si Tiganas, Rumunia
Architekt, planista i współzałożyciel biura projektowego Dico si Tiganas. Twórca wielu projektów z dziedziny architektury sportowej, wliczając dwa stadiony i halę widowiskową. Jest też od 20 lat wykładowcą na Wydziale Architektury i Planowania Miejskiego w Klużu-Napoce, posiada też doświadczenie zagraniczne.
Aktualnie jest prezesem Rumuńskiego Związku Architektów (OAR), w którym zainicjował badania nad architekturą oraz wyznaczenie norm architekturalnych dla Rumunii. Stworzona przez niego Cluj Arena zdobyła A+ Award w plebiscycie Architizera w 2013 i była w tym samym roku nominowana do nagrody Miesa van der Rohe.
Podobnie jak użytkownicy w otwartym głosowaniu, Jurorzy już mają pełny wgląd w stadiony nominowane w konkursie, a wynik ich głosowania poznamy 19 lutego. Pełny (choć krótki) regulamin prac Jury znajdziecie na podstronie konkursu Stadion Roku 2014!
Reklama