Excelsior Stadium (New Broomfield)

Pojemność10 171
Kraj Szkocja
MiastoAirdrie
KlubyAirdrie United FC
Inauguracja 1998
Rekord frekwencji 9613 (Hamilton Academical - St. Mirren, 06.11.2005)
Adres Craigneuk Avenue, Airdrie, Lanarkshire ML6 8QZ

Reklama

Excelsior Stadium – opis stadionu

Powstał na potrzeby klubu Airdrieonians FC, który miał aspiracje do gry w Scottish Premier League. W latach 90. konieczne było jednak posiadanie stadionu z co najmniej 10 tys. krzesełek, a takiego w Airdrie nie było. Klub sprzedał więc swój poprzedni obiekt w 1994 pod supermarket, a za otrzymane pieniądze postawił nowy w innej części miasta.

Budowa zakończyła się w 1998 roku i okazała się początkiem końca dla klubu, który został zlikwidowany z powodu długów w 2002 roku. Później w mieście powstał nowy zespół, Airdrie United. Na 10-tysięcznym stadionie radzi sobie znacznie słabiej, notując najwyższą frekwencję na poziomie niespełna 6 tys. przy prawie 9 tys. dawnego klubu.

Rekord widowni padł jednak w meczu zespołów spoza miasta, gdy w finale Challenge Cup zmierzyły się Hamilton Accies i St. Mirren. Finał tych rozgrywek nie jest jedynym znaczącym wydarzeniem w historii obiektu. Swoją europejską przygodę zaczynały i kończyły tu Queen of the South i Motherwell, których stadiony nie spełniały oczekiwań.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2012