Alpensia Stadium

Pojemność11 000
Kraj Korea Południowa
MiastoDaegwallyeong
Kluby-
Inauguracja 2007
Adres Suha-ri, Daegwalnyeong-myeon, Pyeongchang-gun, Kangwon, Korea Południowa

Reklama

Alpensia Stadium – opis stadionu

Położony pomiędzy kompleksem hotelowym a polem golfowym stadion w koreańskim powiecie Pjongczang jest unikatem w skali światowej. Plac gry został zaplanowany z możliwością rozgrywania meczów piłkarskich, ale jednocześnie na co dzień naturalne boisko stanowi strefę dojazdową dwóch skoczni narciarskich.

Jako skocznia obiekt zaczął funkcjonować w 2009 roku przy okazji zawodów Pucharu Kontynentalnego, wygranych zresztą przez Stefana Hulę. Na większej skoczni w ramach tego samego turnieju na podium znalazło się dwóch Polaków: Dawid Kubacki i Stefan Hula. Od 2017 roku obiekt ma być miejscem bardziej prestiżowych zawodów o Puchar Świata.

W 2018 roku na stadionie odbędą się zawody w ramach Zimowych Igrzysk Olimpijskich (skoki oraz kombinacja norweska). Pierwotnie rozważano nawet ulokowanie tu ceremonii otwarcia i zamknięcia, ale ostatecznie zapadła decyzja o budowie tymczasowego stadionu dla obu wydarzeń.

Stadion dysponuje trzema trybunami, a ich łączna pojemność to ok. 11 tys. miejsc. Północna jest w całości oparta o zbocze, wschodnia częściowo, natomiast południowa to żelbetowa konstrukcja o obszernym zapleczu. Na czterech piętrach mieści się między innymi lokalne muzeum narciarstwa.

Boisko znajduje się w jednym z najniższych punktów miejscowości Daegwallyeong (ok. 700 m n.p.m.) i w sezonie letnim panują tu niemal idealne warunki do rozgrywania meczów piłkarskich – nie jest tak gorąco jak w innych częściach kraju. Dzięki temu obiekt doczekał się różnych spotkań, głównie młodzieżowych i towarzyskich. Jednocześnie dopiero we wrześniu 2016 roku odbyły się tu mecze zawodowej drugiej ligi koreańskiej.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2023

2018

2016