Najaf Stadium

Pojemność30 000
Kraj Irak
MiastoAn-Nadżaf
KlubyAl-Najaf FC
Inauguracja 05.05.2018 (Irak - Al-Najaf FC)
Czas budowy 22.05.2012 - 2018
Koszt 106 mld IQD
Projekt 360 Architecture / HOK
Wykonawca Anwar Soura General Contracting Company

Reklama

Najaf Stadium – opis stadionu

Decyzja o budowie stadionu sportowego na północnym wyjeździe z Nadżafu zapadła w 2010 roku. Projekt, jak często bywało w latach odbudowy po wojnie, przygotowało amerykańskie biuro projektowe 360 Architecture (później przejęte przez HOK). W wyjściowej wizji stadion miał być obiektem lekkoatletycznym, później jednak zatwierdzono projekt stricte piłkarski, z myślą o meczach Al-Najaf FC.

Przewidziano ekonomiczny, ale przygotowany z myślą o lokalnym klimacie stadion. Pozbawiony niepotrzebnych funkcji, budynek nie ma pomieszczeń w przyziemiu z trzech stron, jedynie zachodnia trybuna główna dysponuje zapleczem rozłożonym na trzy kondygnacje, by spełnić wymogi FIFA dla organizacji meczów międzynarodowych.

Trybuny ułożono bezpośrednio na piaszczystym podłożu, a do 15 rzędów dolnego poziomu został dołożony znacznie bardziej okazały i stromy górny. W sumie udało się zapewnić bardzo dobrą widoczność wszystkim, a do tego wygodny ruch pieszy – widzowie wchodzą na widownię z poziomu głównej promenady, na której zlokalizowano parterowe kioski z jedzeniem i toaletami.

Zadaszenie obejmuje nie tylko trybuny, ale też właśnie pasaż pieszy okalający widownię. Pokryty jest wyjątkowo ciekawą, ażurową elewacją z białej stali. Podzielona na dwie warstwy skóra stadionu tworzy bardzo skomplikowane wzory, które z oddali sprawiają wrażenie monumentalnych arkad. Tak ułożone pokrycie fasady zapewnia naturalną wentylację przy jednoczesnym stałym zacienieniu zaplecza stadionu. Jest też świetnym nośnikiem dla dynamicznej iluminacji, która jednak nie powstała dotąd z powodu perturbacji po wojnie. Po południowej stronie zachował się odsłonięty fragment – to brama otwierająca bryłę stadionu na miasto.

Budowa wystartowała w 2011 roku i miała być ukończona jeszcze w 2013, niestety ponowne działania wojenne wstrzymały programy odbudowy infrastruktury. Później nastąpił kryzys gospodarczy, przez co nawet po wznowieniu prace przebiegały bardzo powoli. Jednak od 2016 tempo się poprawiło i można było udostępnić obiekt widzom w maju 2018, jeszcze przed całkowitym montażem dachu i fasad.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2019