Yadegar-e Emam Stadium (Sahand Stadium)

Pojemność66 833
Kraj Iran
MiastoTabriz
KlubyTractor Sazi FC
Inne nazwy Sahand Stadium (potoczna)
Oświetlenie 1500 lux
Inauguracja 19.01.1996 (Tractor Sazi - Machine Sazi)
Czas budowy 1989-1996
Renowacje 2010
Koszt 6 mld IRR (1996), 350 mln IRR (2010)
Projekt Mohammad Alvand

Reklama

Yadegar-e Emam Stadium – opis stadionu

W południowej części miasta Tabriz, stolicy irańskiej prowincji Azerbejdżan Wschodni, znajduje się kompleks sportowy, którego częścią jest wielofunkcyjny Yadegar-e Emam Stadium. Położony u stóp wygasłego wulkanu Sahand obiekt jest trzecim co do wielkości stadionem w Iranie, malowniczo wpisanym w północne zbocze. Ze względu na rozmiary konstrukcji, budowa trwała siedem lat i zakończyła się w 1996 roku.

Stadion miejscowego klubu Teractor Sazi został zaprojektowany z wykorzystaniem naturalnego ukształtowania terenu. Całe pierwsze piętro otaczającej pole gry widowni zostało zbudowane bez ani jednego filara, co było możliwe dzięki usytuowaniu obiektu na zboczu wzgórza i klifie. Pokryte murawą hybrydową boisko otoczone jest bieżnią. Widownia zmniejsza się ku północy, tworząc symboliczne otwarcie, bramę z widokiem na miasto.

Największa renowacja przeprowadzona na stadionie zakończyła się w październiku 2010. Zainstalowano nowy system ogrzewania murawy, a także zwiększono pojemność o kolejne 5 tysięcy.

Podczas budowy na stadionie zainstalowano oświetlenie punktowe o natężeniu 600 luks. Instalacja okazała się wadliwa i powodowała wielokrotnie nieplanowane przerwy w meczach. Aby przygotować obiekt do organizacji rozgrywek Azjatyckiej Ligi Mistrzów w 2012 wymieniono cały system oświetleniowy na spełniający wymagania AFC.

Sahand Stadium był drugim po Azadi obiektem w Iranie, na którym zainstalowane elektroniczne billboardy LED-owe. Zostały one jednak z nieznanych przyczyn zdemontowane na początku sezonu 2013/2014. Yadegar-e Emam Stadium, jako pierwszy w historii irańskiego sportu, zaoferował kibicom możliwość zakupu biletów elektronicznych.

Jako jeden z największych krajowych obiektów stadion Sahand był wielokrotnie areną zmagań narodowej reprezentacji. Odbywały się tu zarówno mecze towarzyskie jak i eliminacje dużych imprez międzynarodowych, np. mistrzostw Azji U16 w 2016 roku.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2018