Imam Reza Stadium

Pojemność27 700
550 (Miejsca dla VIP-ów)
Kraj Iran
MiastoMeszhed
KlubyPadideh FC
Inauguracja 14.03.2017
Czas budowy 05.03.2011 - 03.2017
Koszt 2 bln IRR
Projekt Masoud Ziae
Wykonawca Bonyan Beton, Azaran Industrial Structures
Adres Khayyam Blvd, Mashhad, Razavi Khorasan Province, Iran

Reklama

Imam Reza Stadium – opis stadionu

Prace budowlane przy północnej obwodnicy Meszhedu rozpoczęły się na początku 2011 roku. Wtedy w założeniu miał tu powstać stadion dla 20-25 tys. widzów z częściowym zadaszeniem.

W trakcie prac pomysł jednak znacząco się zmienił i zamiast niewielkiego dachu zdecydowano o stworzeniu kompletnego zadaszenia nad całą widownią. Operacja była o tyle skomplikowana, że pierwszy w historii Iranu stadionowy dach z pierścieniem ściskanym trzeba było dostosować kształtem do już powstających trybun. Projekt został opracowany we Francji i Niemczech.

Imam Reza Stadium

Efekt końcowy wydaje się jednak zadowalający tym bardziej, że nowy dach stał się symbolem obiektu. Powierzchnia membran 18 tys. m2 nie rzuca może na kolana, ale w chwili powstania był to najbardziej zaawansowany dach w Iranie. Zarówno efektowna stalowa korona, jak i samo poszycie nocą są podświetlane, umożliwiając emisję zróżnicowanych wzorów.

Konstrukcyjnie trybuny były gotowe już w 2015 roku, jednak kolejne elementy dochodziły stopniowo w następnych dwóch latach, umożliwiając inaugurację dopiero w marcu 2017 roku.

Stadion oferuje ponad 27 tys. miejsc na widowni, a pod nią w części obiektu ulokowano dziesięć klimatyzowanych hal sportowych dla różnych dyscyplin. Wokół przewidziano też kompleks piłkarski i parking wielopoziomowy dla 1200 aut, podczas gdy w głównej trybunie kryje się zaplecze konferencyjne dla 570 osób.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2018

2017