Azadi Stadium

Pojemność78 116
Kraj Iran
MiastoTeheran
KlubyPersepolis Tehran FC, Esteghlal Tehran FC
Inauguracja 1971
Renowacje 2002–2003, 2004, 2016
Projekt Abdolaziz Farmanfarmaian

Reklama

Azadi Stadium – opis stadionu

Stadion Wolności – tak brzmi przetłumaczona nazwa. I brzmi ironicznie w kraju, w którym kobiety muszą przebierać się za mężczyzn, by wejść na stadion. Mimo to nie brakuje sytuacji, w których tysiące z nich posuwają się do tego kroku. Te wydarzenia zwróciły uwagę światowej opinii publicznej na futbol w Iranie bardziej niż inne zjawiska towarzyszące piłce w tym kraju.

Z drugiej strony widownia złożona z prawie samych mężczyzn stała się jedną z przyczyn dla określenia obiektu jako jeden z najbardziej nieprzyjaznych terenów dla przyjezdnych. Ryk 100 tys. mężczyzn wpływa deprymująco nawet na najlepsze zespoły świata. W krajowych rozgrywkach również robi wrażenie, bo Azadi Stadium jest miejscem jednych z największych derbów świata, między klubami Persepolis i Esteghlal.

Wzniesiony w 1971 roku obiekt narodowy Iranu ma nie tylko imponującą pojemność (choć wielokrotnie okazywała się ona zbyt niska), ma też bardzo ciekawą formę. Ponad dwukrotnie większą powierzchnię od samych trybun zajmują arabskie zdobienia, jakimi pokryto nasypy utrzymujące część konstrukcji. Na górny poziom trybun prowadzą ścieżki okalające stadion, na powierzchni nasypów. Na dolne – tunele wydrążone w konstrukcji.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2019

2018

2016

2015

2011