Stadion Gospin Dolac

Pojemność2 766
Kraj Chorwacja
MiastoImotski
KlubyNK Imotski
Inauguracja 1989
Czas budowy 1978-1989
Renowacje 2000
Adres Petra Vrdoljaka bb, 21260 Imotski, Chorwacja

Reklama

Stadion Gospin Dolac – opis stadionu

Imotski to miasteczko w górzystej części Dalmacji, blisko granicy z Bośnią. Ze względu na bardzo trudne położenie i skaliste podłoże przez wiele lat nie było tu żadnego pełnowymiarowego boiska. Jednak w latach 70. pojawił się pomysł budowy stadionu w miejscu niewielkiej doliny.

Oznaczało to zasypanie jej tysiącami metrów sześciennych gruzu i ziemi, by uzyskać równe podłoże o odpowiednio dużej powierzchni, by zmieścić boisko. Prace ruszyły w 1978 i aż dwa lata trwało równanie terenu. Dzisiejsze boisko znajduje się 43 metry nad dnem dawnej doliny!

Trybuny miały powstać po wschodniej i zachodniej stronie, ale ostatecznie wschodnia nigdy nie została zrealizowana. Mało tego, zanim ją otwarto minęło aż 9 lat (prace były przerwane). Zachodnia jest za to wyjątkowo malownicza, ponieważ opiera się na skałach i niemal zza niej wyłania się największy lokalny zabytek – położona na wysokiej skale twierdza Topana. Przy twierdzy znajduje się parafia im. Panienki od Aniołów (Gospe od Anđela), od której wzięła się nazwa stadionu. Zaraz za stadionem i twierdzą znajduje się ogromny lej krasowy, w którym stoi woda Jeziora Niebieskiego.

Nietypowo uformowane sektory widowni mieściły w przeszłości ok. 4 tys. widzów. Jednak po wymianie wszystkich siedzisk na krzesełka (co ciekawe – pochodziły ze Stadionu Poljud w Splicie) ta liczba spadła. Gospodarzem obiektu jest grający na centralnym szczeblu NK Imotski.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2015