Stade Omnisport Paul Biya

Pojemność60 000
Kraj Kamerun
MiastoJaunde
Kluby-
Inauguracja 03.09.2021 (Kamerun - Malawi, 2-0)
Czas budowy 07.03.2017 - 2022
Koszt 240 mln €
Projekt arch. Suarez – SHESA architects
Wykonawca Gruppo Piccini, Magil Construction
Adres 1 Olemb, Jaunde, Kamerun

Reklama

Stade Omnisport Paul Biya – opis stadionu

Największy stadion Kamerunu jest częścią kompleksu sportowego Olembe znajdującego się w północnej części Jaunde (13 km od centrum). Jego nazwa pochodzi od imienia i nazwiska prezydenta Kamerunu - Paula Biyi.

Rząd realizację inwestycji powierzył firmie Gruppo Piccini, która 30 grudnia 2015 roku podpisała kontrakt na budowę kompleksu sportowego. Jej rozpoczęcie nastąpiło dopiero po 15 miesiącach, a dokładniej 7 marca 2017 roku, choć już w 2016 roku odbywały się roboty przygotowawcze. Opóźnienie było spowodowane zmianami w projekcie i koniecznością wypłaty odszkodowań okolicznym mieszkańcom.

Stadion miał być ukończony najpóźniej w marcu 2019, czyli na 3 miesiące przed początkiem PNA 2019. Impreza ta została jednak odebrana Kamerunowi w listopadzie 2018 ze względu na liczne poślizgi w realizacji projektów i zagrożenie terrorystyczne.

Postanowiono, że Kamerun zorganizuje turniej w 2021 roku, choć później ze względu na pandemię, rozgrywki przesunięto na 2022. Dzięki temu wykonawca zyskał spory zapas czasu na finalizację budowy.

Same prace nie przebiegały bezproblemowo, gdyż dochodziło do licznych strajków i problemów z finansowaniem inwestycji. Brak zadowalających postępów skłonił stronę kameruńską do wypowiedzenia umowy Włochom, co nastąpiło 29 listopada 2019 roku. Wkrótce potem na plac budowy wkroczyła firma kanadyjska Magil Construction.

Ostatecznie stadion został dopuszczony do użytku w sierpniu 2021 roku, choć nie był jeszcze całkowicie ukończony, podobnie jak infrastruktura wokół niego. Inauguracja areny nastąpiła 3 września 2021, kiedy reprezentacja kraju zmierzyła się z Malawi.

Na przedmieściach stolicy powstał obiekt na planie koła z otaczającą boisko bieżnią lekkoatletyczną. Zadaszenie areny opiera się na zewnętrznym pierścieniu dociskowym, połączonym linkami promieniowymi z wewnętrznym pierścieniem napinającym, który podtrzymuje membranę. Wymiary dachu wynoszą 300 m x 245 m, a znajduje się on 46 m nad ziemią w swoim najwyższym punkcie.

Pozostała część konstrukcji składa się z prefabrykowanych elementów betonowych i stalowych. Widownię stanowią jednopoziomowe trybuny, składające się z krzesełek tworzących mozaikę w kolorach zielonym i czerwonym, co jest wyraźnym odniesieniem do flagi Kamerunu. Część siedzisk za bramką układa się w żółtą gwiazdę, a naprzeciwko trybuny głównej mamy foteliki, komponujące się w głowę lwa.

Elewację stadionu pokrywają metalowe panele o kształcie przypominającym łuski w kolorach żółtym, pomarańczowym, czerwonym i niebieskim. Wokół areny ma powstać szereg innych obiektów. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć centrum handlowe, 4-gwiazdkowy hotel z 70 pokojami, 3 kina oraz dwa boiska treningowe (oba z widownią na 1000 miejsc). Wszystko to stanowiło pierwszy etap budowy kompleksu sportowego Olembe.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2022