Stade Omnisports de Bafoussam

Pojemność20 142
40 (Miejsca dla niepełnosprawnych)
Kraj Kamerun
MiastoBafoussam
Kluby-
Inauguracja 30.04.2016
Czas budowy 2014 - 04.2016
Koszt 9,1 mld XOF
Projekt China Machinery Engineering Corporation
Wykonawca China Machinery Engineering Corporation

Reklama

Stade Omnisports de Bafoussam – opis stadionu

Decyzja o budowie nowego stadionu piłkarskiego w Bafoussam, na zachodzie Kamerunu, zapadła jeszcze w 2008 roku. Przez długi czas o projekcie było cicho, ale zwycięstwo Kamerunu w rywalizacji o organizację Pucharu Narodów Afryki sprawiło, że temat wreszcie na nowo ożył.

Zadanie zaprojektowania i budowy w trybie „pod klucz” otrzymał wielki chiński koncern CMEC (China Machinery Engineering Corporation), a koszt budowy kameruńskie ministerstwo sportu pokryło z preferencyjnego kredytu od rządu Chin, wynoszącego w sumie ok. 9,1 mld franków środkowoafrykańskich (ok. 60 mln zł).

Wbrew nazwie, stadion nie powstał w samym Bafoussam, lecz ok. 16 km na wschód od miasta, w szczerym polu. Prace budowlane zaczęły się w 2014 roku i zgodnie z planem powinny były dobiec końca w listopadzie 2015. Ten termin został przekroczony znacząco, a inaugurację udało się przeprowadzić dopiero w kwietniu 2016. Po przekazaniu kluczy przez wykonawców obiekt przeszedł w zarząd kameruńskiej federacji piłkarskiej, ale aktualnie nie ma klubu, który miałby grać tu wszystkie swoje mecze.

Zgodnie z preferencjami Kameruńczyków, chiński wykonawca – według swojego projektu – zbudował stadion z bieżnią lekkoatletyczną oraz odkrytymi trybunami. Największa zachodnia mieści ok. 9 tys. widzów, wschodnia 5 tysięcy, północna ponad 3 tysiące, a południowa 2 tysiące miejsc.

Prawdopodobnie najbardziej zadziwiające w tym stadionie jest jednak to, że zaledwie 250 km na południowy zachód od Bafoussam powstał dosłownie identyczny obiekt, nawet z takim samym układem kolorystycznym krzesełek. Różnią się tylko drogą dojazdową i parkingami.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2017