Stadion Roku (Stadium of the Year)

Konkurs na Stadion Roku to największy tego typu plebiscyt zbierający co roku kilkadziesiąt tysięcy głosów z całego świata. Jak dotychczas, zorganizowaliśmy go już 12 razy (po raz pierwszy w 2010 roku) w wersji polskiej, a najnowsza edycja była dziesiątą w historii serwisu anglojęzycznego StadiumDB.com. W latach 2014-2020 oprócz głosowania publicznego, zaangażowaliśmy do zabawy światowej sławy jurorów, którzy wskazali ich zdaniem najlepszy obiekt z listy nominowanych.

Pierwszym, historycznym zwycięzcą został Aviva Stadium w Dublinie. W najlepszym czasie (2014 rok) udało nam się zgromadzić prawie 100 000 głosów z całego świata! Przez lata w naszym konkursie wygrywały stadiony z Europy, Ameryki Północnej i Południowej oraz Azji. W związku z Mistrzostwami Świata w Brazylii najwięcej nominowanych stadionów udało się zgromadzić w 2014 roku - aż 32. Co ciekawe statuetkę za zwycięstwo w głosowaniu publicznym otrzymał obiekt, na którym nie odbył się żaden mecz mundialu - Allianz Parque z São Paulo. Od 2018 na polskiej wersji serwisu używamy międzynarodowej nazwy konkursu - Stadium of the Year.

12. edycja i wizyta w Pampelunie

Wręczenie statuetki za Stadion Roku 2021, Estadio El Sadar

W 2022 roku, w 12. edycji konkursu, nagrodę za pierwsze miejsce zdobył Estadio El Sadar z hiszpańskiej Pampeluny, a statuetkę… wręczyliśmy osobiście! Na specjalne zaproszenie klubu CA Osasuna, założyciel stron Stadiony.net i StadiumDB.com, Grzegorz Kaliciak, przybył do Nawarry i przekazał statuetkę Stadium of the Year w ręce prezydenta Osasuny, Luisa Sabalzy, tuż przed spotkaniem z Realem Madryt. Ceremonia była transmitowana w oficjalnym przekazie La Liga w 115 krajach.

Lista konkursów na Stadion Roku