Hiszpania: Estadio Martínez Valero doczeka się renowacji?

źródło: Stadiony.net; autor: Paulina Skóra

Hiszpania: Estadio Martínez Valero doczeka się renowacji? Pod koniec ubiegłego roku właściciel Elche FC ujawnił, że planowana jest zewnętrzna renowacja stadionu Martínez Valero. Pomysł jest taki, aby prace zostały wykonane w ciągu najbliższych dwóch lat. Co zostanie zmienione?

Reklama

Na razie bez dachu?

Początkowo mówiono o wykonaniu całego dachu, były wyceny, aby to zrobić w dwóch etapach, ale byłaby to inwestycja za ponad 20 mln, a może nawet 25 mln €. Włodarze nie są skłonni do wkładania aż takich pieniędzy w dach obiektu, skoro jest on wykorzystywany jedynie na mecze Elche, a przez pozostały czas stoi pusty. Środki woleliby przeznaczyć na inne prace, a zacząć od zadaszenia poszczególnych trybun. Najważniejszą częścią modernizacji jest renowacja zewnętrznej fasady Martínez Valero, ale prace dotyczą także innych obszarów stadionu. Odnowiony zostanie parking oraz starsze części budynku. W planach jest także dostosowanie części trybun i innych przestrzeni wewnątrz.

Estadio Manuel Martínez Valero© Victormartinezm

Uznany architekt

Firmą odpowiedzialną za renowację będzie DOM Consulting, Engineering, Architecture. Pracujący w tej firmie architekt César Azcárate jest bardzo znany i pracował przy budowie wielu innych hiszpańskich stadionów: Nuevo San Mamés, La Ceramica, a także La Romareda. Według Christiana Bragarnika właściciela Elche, remont wnętrza stadionu Martínez Valero został zrealizowany ze środków własnych klubu, natomiast planowana na ten rok inwestycja ma zostać sfinansowana z funduszu CVC.

Estadio Manuel Martínez Valero© Victormartinezm

Na wzór San Mamés?

Bragarnik w rozmowie z Radioestadio Elche przyznał, że najbardziej podoba mu się Nuevo San Mamés: Z pewnością, gdy porównujemy linię, widać na niej przebłyski podobnej architektury do San Mamés, chociaż musimy być realistami i tam inwestycja była większa, ale chcemy pięknego stadionu. Na przełomie stycznia i lutego zamierzamy ogłosić projekt i uzyskać zgodę na rozpoczęcie prac, które można realizować w dwóch etapach. Dokładne terminy zostaną określone w projekcie. Zamierzamy wykonać pierwszy etap w ciągu jednego roku, a drugi w następnym - poinformował właściciel klubu.

Estadio Manuel Martínez Valero zostało oddane do użytku w 1976 roku i od tej pory obiekt przeszedł tylko jedną renowację. Może on pomieścić 31 388 widzów.

Reklama