Anglia: Aktywny początek roku na Everton Stadium mimo zmiany daty otwarcia

źródło: Stadiony.net; autor: Paulina Skóra

Anglia: Aktywny początek roku na Everton Stadium mimo zmiany daty otwarcia Gdy rozpoczęły się prace nad budową nowego stadionu, istniała nadzieja, że klub będzie mógł się tam przenieść z Goodison Park już od początku sezonu 2024/2025. Plany te uległy zmianie, ale Everton rozpoczyna rok bardzo aktywnie. Jakie prace będą przeprowadzone w najbliższej przyszłości?

Reklama

Przenosiny w połowie sezonu?

Kiedy stało się jasne, że prawdopodobny termin zakończenia budowy przypada na ostatnie tygodnie 2024 roku, w klubie odbyła się dyskusja odnośnie momentu przenosin na nowy obiekt w Bramley-Moore Dock. Po konsultacjach z kibicami włodarze Evertonu podjęli decyzję, że pierwszy mecz na Everton Stadium odbędzie się dopiero wraz ze startem sezonu 2025/2026. Ekipa z Liverpoolu nie wyprowadzi się więc z Goodison Park w połowie rozgrywek, co mogłoby być problematyczne zarówno dla klubu, jak i kibiców.

Po pierwsze, żeby było całkowicie jasne, nasza decyzja o nieprzeprowadzaniu się w środku sezonu nie wynika z opóźnienia w budowie – powiedział tymczasowy dyrektor generalny Colin Chong. To decyzja klubu podjęta przez połączenie wiedzy komercyjnej, kompleksowego przeglądu wymaganej logistyki, analizy potencjalnego wpływu na naszą działalność piłkarską i, co ważne, opinii fanów.

Projekt Evertonu Stadium© Everton FCPattern Design

Plany Evertonu na 2024 rok

Ekipa w doku Bramley-Moore zaczyna rok na placu budowy po raz ostatni. Dyrektor projektu Gareth Jacques obiecał, że budowa nowego stadionu Evertonu zakończy się w wielkim stylu, wkraczając w ostatnie 12 miesięcy trzyletniej budowy: Kiedy wrócimy w styczniu, poświęcimy trochę czasu na bezpieczne przywrócenie placu budowy do stanu używalności, a kiedy wszystko będzie w porządku, ruszymy do akcji, więc bądźcie czujni, bo zobaczycie wiele nowych rozwiązań i funkcji - powiedział Jacques.

Wchodząc w szczegóły realizacji projektu Everton Stadium, kształtu wciąż nabiera dach, pod którym 731 kolumn elewacji z czerwonej cegły pokryje zewnętrzną część budynku. Aby to osiągnąć, podczas całej budowy zaplanowano wykorzystać w sumie aż 520 000 cegieł. Mają one subtelnie odsłonić elementy nawiązujące luźno do architektury Archibalda Leitcha, dla którego stary Goodison Park to jedno z największych istniejących dzieł.

Cała dolna kondygnacja zostanie pokryta niebieskimi siedzeniami, identycznymi jak 12 500 już zainstalowanych na trzech z czterech górnych kondygnacji. W środkowej części stadionu zainstalowano mini-boisko ze sztuczną trawą i oznaczeniami boiska.

Everton Stadium w budowie© Mister Drone UK

Koniec 134-letniej historii

Stadion Goodison Park został otwarty w 1892 roku i od tego czasu był domem dla Evertonu. Przez te lata przeszedł szereg renowacji, a jego obecna pojemność wynosi niespełna 40 000 miejsc. Rekord frekwencji został ustanowiony w 1948 roku, gdy aż 78 299 osób oglądało pojedynek z Liverpoolem. Po przeniesieniu się na nowy obiekt Goodison Park zostanie rozebrany, a w jego miejscu powstaną budynki mieszkalne oraz inne miejsca użyteczności publicznej.

Everton grał na Goodison Park przez wszystkie z wyjątkiem 4 ze 106 sezonów ligowych, co dało temu stadionowi wyróżnienie jako gospodarza większej liczby spotkań najwyższej klasy rozgrywkowej niż jakikolwiek inny obiekt w Anglii. Budowa Everton Stadium pochłonie łącznie 750 mln £. Obiekt ten będzie jedną z aren, na których odbędzie się UEFA Euro 2028. Ten turniej Anglia zorganizuje wraz ze Szkocją, Walią, Irlandią Północną i Irlandią.

Reklama