Arabia Saudyjska: Na jakim stadionie gra Cristiano Ronaldo?

źródło: Stadiony.net; autor: Kuba Kowalski

Arabia Saudyjska: Na jakim stadionie gra Cristiano Ronaldo? Cristiano Ronaldo, wielokrotny zwycięzca Ligi Mistrzów oraz pięciokrotny zdobywca złotej piłki, zdecydował się na grę w Al-Nassr po wieloletniej karierze w Europie. Na jakim stadionie gra obecnie Portugalczyk? Jaki jest ulubiony stadion Ronaldo oraz gdzie występował wcześniej?

Reklama

Gdzie teraz występuje Ronaldo?

Cristiano Ronaldo gra obecnie w klubie Al-Nassr, który został założony w 1955 roku i ma siedzibę w stolicy Arabii Saudyjskiej, Rijadzie. Klub ten rywalizuje w najwyższej klasie rozgrywkowej kraju, Saudi Professional League (SPL). Aktualnym stadionem drużyny Al-Nassr jest Al-Awwal Park, który może pomieścić około 25 000 widzów. Ronaldo dołączył do klubu Al-Nassr na początku 2023 roku.

Jak przebiegała budowa stadionu Ronaldo?

Prace budowlane na kampusie King Saud University ruszyły wiosną 2011 roku i pierwotnie miały zakończyć się w 24 miesiące. Ale, choć konstrukcyjnie stadion był gotowy już w 2014 roku, otwarcie nastąpiło dopiero w maju 2015 roku.

Całość prac projektowych i budowlanych zlecono firmie Hashem Contracting Company, która dostarczyła stadion zgodny ze specyfikacją (oraz wymogami FIFA dla meczów międzynarodowych) w budżecie ok. 215 mln rijali (ok. 235 mln zł).

Al-Awwal Park© Roshn Saudi League

Jak wygląda stadion, na którym gra Ronaldo?

Konstrukcyjnie proste trybuny powstały w dużej mierze na lanym na miejscu betonie, uzupełnione prefabrykowanymi stopnicami. Z zewnątrz stadion jest również bardzo prosty – niemal jednolicie pokryty metaliczną powłoką w odcieniach złota/brązu. Jednopoziomowe trybuny mają układ standardowy dla stadionów piłkarskich, choć w Arabii Saudyjskiej wciąż rzadki. Nad koroną widowni górują rytmiczne żelbetowe żebra, na których spoczywa cienka stalowa kratownica dachu.

Poszycie chroni tylko ok. połowę widowni. Ochrona przed deszczem nie jest jednak konieczna w Rijadzie, natomiast mniejszy zasięg dachu pozwala lepiej oświetlać boisko. Tylko główna trybuna wyróżnia się na tle pozostałych. Góruje nad nią luksusowa strefa VIP i finezyjnie zagięty dach.

Al-Awwal Park

W jakiej lidze gra Cristiano Ronaldo?

Saudi Pro League, znana jako Roshn Saudi League ze względów sponsorskich, jest najwyższą ligą piłki nożnej w saudyjskim systemie piłkarskim. Pierwszym sezonem rozgrywek był ten z lat 1976-77. Liga działała jako turniej od sezonu inauguracyjnego do sezonu 1989-90, po czym Federacja Saudyjska postanowiła połączyć ligę piłkarską z Pucharem Króla w jednym turnieju i dodać Golden Box. Golden Box był turniejem pucharowym rozgrywanym na koniec sezonu pomiędzy czterema najlepszymi drużynami sezonu zasadniczego. Drużyny te grały na etapie półfinałowym, aby wyłonić mistrzów Arabii Saudyjskiej. Liga powróciła do tego systemu w sezonie 2007-08.

Począwszy od 2023 roku liga zyskała międzynarodowy rozgłos dzięki przyciągnięciu wielu czołowych graczy z lig europejskich poprzez lukratywne finansowo kontrakty, natychmiast stając się rozgrywkami pełnymi gwiazd. Narodowy Fundusz Inwestycji Publicznych objął 75% udziałów w czterech członkach-założycielach (Al-Ahli, Al-Ittihad, Al-Hilal i Al-Nassr) w tym samym roku w ramach programu Saudi Vision 2030.

Al-Awwal Park

Gdzie grał Ronaldo przed Al-Nassr?

Cristiano Ronaldo, jedna z największych gwiazd światowego futbolu, miał okazję występować na wielu prestiżowych stadionach w Europie podczas swojej kariery klubowej.

Ronaldo rozpoczął swoją profesjonalną karierę w Sporting CP, a stadion Jose Alvalade był obiektem, na którym Portugalczyk stawiał pierwsze kroki w seniorskiej piłce. Po przejściu do Manchesteru United w 2003 roku, Ronaldo stał się jednym z kluczowych zawodników "Czerwonych Diabłów". Old Trafford, nazywany "Teatrem Marzeń", stał się dla niego prawdziwą areną sukcesów. To tutaj zdobywał mistrzostwa Anglii i triumfował w Lidze Mistrzów.

W 2009 roku Ronaldo przeniósł się do Realu Madryt za rekordową wówczas sumę. Santiago Bernabéu stało się dla niego miejscem wielu triumfów, w tym czterech zwycięstw w Lidze Mistrzów. Na tym stadionie Ronaldo stał się najlepszym strzelcem w historii klubu. Po latach spędzonych w Madrycie, Ronaldo postanowił podjąć nowe wyzwanie w Juventusie Turyn. Allianz Stadium stało się dla niego nową areną, na której kontynuował swoją passę strzelecką, zdobywając kolejne trofea na włoskiej ziemi.

Old Trafford© Greater Manchester Police

Który stadion jest ulubionym Cristiano Ronaldo?

Cristiano Ronaldo, gwiazda Realu Madryt, wielokrotnie podkreślał znaczenie Manchesteru United w swojej błyskotliwej karierze. Jednak gdy zapytano go o jego ulubiony stadion, Ronaldo wybrał Santiago Bernabeu. Ten madrycki stadion, będący domem dla Realu Madryt, jest miejscem, gdzie Ronaldo spędził wiele lat swojej kariery i gdzie osiągnął wiele swoich największych sukcesów.

Santiago Bernabeu stało się dla niego nie tylko miejscem wielu triumfów, ale także miejscem, które zapewniło mu wiele niezapomnianych chwil i doświadczeń na boisku. Wybór tego stadionu jako jego ulubionego podkreśla głęboką więź, jaką Ronaldo czuje z kibicami Realu Madryt i samym klubem.

Estadio Santiago Bernabeu© Madrid11 (cc: by-nc-nd)

Reklama