Anglia: Postępy prac na Everton Stadium

źródło: Stadiony.net; autor: Mateusz Osmola

Anglia: Postępy prac na Everton Stadium Budowa stadionu w doku Bramley-Moore wkracza w kolejną fazę. Na trybunie wschodniej zakończył się już montaż zadaszenia, co pozwoliło na instalację pierwszych siedzisk. Więcej na temat postępów robót na powstającym stadionie Evertonu przeczytacie w tym artykule.

Reklama

Everton instaluje pierwsze krzesełka

Prace nad obiektem położonym w doku rzecznym Bramley-Moore w Liverpoolu rozpoczęły się 26 lipca 2021 roku, a ceremonialne wbicie pierwszej łopaty odbyła się w następnym miesiącu. Przez pierwsze dwa lata budowa przebiegała sprawnie i bez większych zakłóceń. Niestety, w sierpniu tego roku na obiekcie doszło do wypadku, w wyniku którego śmierć poniósł pracujący tam mężczyzna. Po tej tragedii, roboty zostały tymczasowo wstrzymane.

Aby nadrobić zaległości budowniczowie pracują w pocie czoła, a postępy na Everton Stadium są widoczne gołym okiem. W zeszłym tygodniu zakończył montaż konstrukcji zadaszenia nad wschodnią trybuną, a zaraz potem rozpoczęła się instalacja pierwszych z ponad 50 000 fotelików na widowni. Stałe rzędy niebieskich plastikowych siedzeń zamontowano w północno-wschodnim narożniku stadionu po wcześniejszych próbach mających na celu przetestowanie bezpiecznych miejsc stojących.

Everton Stadium© Mister Drone UK

Wszystkie siedziska na widowni mają zostać zamontowane w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Ostatnie krzesełka mają się pojawić na trybunach w okolicach Wielkanocy, a cała górna kondygnacja ma mieć siedzenia już przed Bożym Narodzeniem. Po zakończeniu prac związanych z zadaszeniem, Everton będzie mógł zamontować dolną kondygnację trybun. Zespół montażowy, w skład którego wchodzi wielu lokalnych pracowników, zamierza instalować około 500 krzesełek dziennie w nadchodzących miesiącach.

Kiedy otwarcie Everton Stadium?

Colin Chong, tymczasowy dyrektor generalny Evertonu i dyrektor ds. rozwoju stadionu, powiedział w czerwcu, że stadion pozostaje "na dobrej drodze" po doniesieniach sugerujących, że obiekt nie będzie gotowy na rozpoczęcie sezonu 2024-25.

Chong wyjaśnił, że dokładna data przeprowadzki nigdy nie została publicznie ustalona przez Everton, a klub stwierdził, że zgodnie z harmonogramem rozwoju Laing O'Rourke przekaże klucze "w trakcie" sezonu 2024-25. Chong nie wykluczył możliwości rozegrania przez Everton całego sezonu na Goodison Park przed przeprowadzką nad wybrzeże do doku Bramley-Moore.

Everton Stadium, który będzie mógł pomieścić 52 888 osób będzie jedną z aren, na jakich odbędzie się UEFA Euro 2028. Ten turniej Anglia zorganizuje wraz ze Szkocją, Walią, Irlandią Północną i Irlandią.

Everton Stadium© Mister Drone UK

Reklama