Warszawa: Poznaj miejsca, w których zagra Legia w Lidze Konferencji Europy

źródło: Stadiony.net; autor: Kuba Kowalski

Warszawa: Poznaj miejsca, w których zagra Legia w Lidze Konferencji Europy Mroźny wieczór w Birmingham, holenderskie miasto sera i starzy znajomi z malowniczej Bośni. Legię Warszawa czekają co najmniej trzy bardzo ciekawe wyjazdy w ramach Ligi Konferencji Europy. Gdzie zagrają piłkarze ze stolicy?

Reklama

AZ Alkmaar | AFAS Stadion

Pierwsze spotkanie wyjazdowe w ramach LKE Legia zagra w Holandii. 5 października stołeczni przyjadą na stadion, który mieści niecałe 20 000 kibiców. Alkmaar jest znane na świecie jako miasto sera, ale to tylko część tego, co miasto ma do zaoferowania. Ma piękne stare centrum z wieloma zabytkami, wspaniałe dzielnice handlowe z licznymi przytulnymi tarasami, kawiarniami i restauracjami na każdą kieszeń. Alkmaar posiada również wiele interesujących muzeów, w tym Muzeum Miejskie - Stedelijk Museum, Muzeum Piwa, Muzeum Beatlesów i oczywiście Muzeum Sera.

Stadion został oficjalnie otwarty 4 sierpnia 2006 roku meczem towarzyskim z Arsenalem. AZ przegrał 3-0, a Gilberto Silva strzelił pierwszą bramkę na obiekcie. Pierwszy mecz w ramach Eredivisie, przeciwko NAC Breda, został wygrany 8-1 przez AZ. AFAS Stadion zastąpił poprzedni obiekt klubu, Alkmaarder Hout.

Główna trybuna nazywa się Victorie Tribune, trybuna z fanatycznymi kibicami nazywa się Van der Ben Tribune (Ben-Side), trybuna za drugą bramką to Alkmaarderhout Tribune, nazwana na cześć poprzedniego stadionu, a trybuna naprzeciwko głównej nazywa się Molenaar Tribune na cześć założycieli AZ. Oficjalna nazwa to AFAS Stadion, ale niektórzy kibice nazywają go Victorie Stadion, co nawiązuje do przełomowego zwycięstwa nad hiszpańskimi wojskami oblegającymi Alkmaar podczas wojny osiemdziesięcioletniej.

AFAS Stadion© Tilemahos Efthimiadis (cc: by-sa) | AFAS Stadion

HŠK Zrinjski Mostar | Stadion pod Bijelim Brijegom

Dziś Mostar to piękne uliczki, stragany z pamiątkami, liczne knajpki dla turystów i most. Most będący symbolem Mostaru. Nowy Stary Most, jak tu go nazywają, bo ten stary został zburzony podczas wojny. Mostar to miast magiczne, a według wielu najpiękniejsze w całej Bośni i Hercegowinie. Jeśli zawodnicy Legii będą spacerować po tamtejszej okolicy, to zawitają być może na Plac Hiszpański, a konkretnie do leżącego tu parku. To w nim można znaleźć nietypową atrakcję turystyczną. Stanął tu pierwszy w świecie pomnik Bruce’a Lee.

Jakieś 25 minut na piechotę od słynnego mostu znajduje się najważniejszy punkt polskiej wycieczki do Bośni - Stadion pod Bijelim Brijegom. Również malowniczo położony, oferuje świetny widok na boisko oraz okolicę z wysokich trybun. Wskutek renowacji przeprowadzonej w tym roku, stadion zyskał kategorię trzecią UEFA i nie ma przeciwwskazań, żeby obiekt nie ugościł spotkań Ligi Konferencji.

Mapka pokazująca wyjazdy Legii w ramach LKEWyjazdy Legii w grupie Ligi Konferencji Europy

Pod wieloma względami stadion jest świadectwem wojny. Do dziś w niektórych częściach jego murów widoczne są dziury po pociskach, ale znacznie straszniejsze są wspomnienia z 1992 roku. „Biały Brzeg” służył jako punkt koncentracji Bośniaków z zajętej przez Chorwatów zachodniej części Mostaru. Wielu wypędzano na wschodnią stronę, wielu niestety zginęło.

Pokłosiem wojny jest też fakt, że dziś gospodarzem jest Zrinjski, choć od inauguracji obiektu do 1992 stadion dzierżawił Velež. Podobnie jak bośniaccy mieszkańcy, Velež musiał wynieść się na drugą stronę rzeki Neretwy, na zbudowany specjalnie w tym celu stadion we wsi Vrapčići. Velež nigdy nie dostał zgody na korzystanie ze swojego stadionu, z wyjątkiem derbów Mostaru w roli przyjezdnych.

To nie będzie pierwszy raz Legii na tym stadionie. Stołeczna drużyna zagrała tam ponad 7 lat temu, 12 lipca 2016 roku. W Bośni padł remis 1:1, a następnie Legia wygrała przy Łazienkowskiej 2:0. Tego roku ówcześni mistrzowie Polski awansowali do fazy grupowej Ligi Mistrzów.

Stadion pod Bijellim Brijegom© Jörg Pochert | Stadion pod Bijelim Brijegom

Aston Villa | Villa Park

Birmingham, wraz z przyległymi dzielnicami, jest drugim co do liczby mieszkańców miastem w Anglii. W samym mieście i okolicach żyje ponad 4 mln ludzi, a liczba ta szybko rośnie. Wewnętrzne dzielnice są pięknie odrestaurowane i co rzuca się w oczy, z wielką pieczołowitością zadbano by dawne zabytki połączyć z nowoczesną architekturą. Przykładem może być olbrzymie,futurystyczne centrum handlowe Bull Ring i leżący tuż obok wielki i nowoczesny dworzec kolejowy Grand Central.

Przejście z centrum na stadion Aston Villi, Villa Park, może zająć nawet godzinę. Obiekt The Villains stał się domem klubu w 1897 roku za roczną opłatę 300 funtów. Klub kupił go w 1911 roku i w ciągu trzech lat usunął tor kolarski, który istniał w pierwszych latach Villa Park. Kolejne etapy modernizacji zostały powstrzymane przez wybuch I wojny światowej, a kompletna przebudowa zakończyła się dopiero w 1924 roku. Jeszcze przez wiele lat stadion był uznawany za jedno z największych dzieł Archibalda Leitcha, czołowego twórcy stadionów na początku XX wieku.

Przy okazji przyszłych spotkań z Aston Villą wspomina się batalie Legii przeciwko Leicester City, które miały miejsce 2 lata temu. Przy Łazienkowskiej polska ekipa zwyciężyła 1:0, ale na King Power Stadium Legioniści polegli 3:1. Wówczas drużyna prowadzona przez Czesława Michniewicza zajęła ostatnie, czwarte miejsce w grupie C Europa League.

Villa Park© Chris Homer | Villa Park

Reklama