Stadion pod Bijelim Brijegom

Pojemność25 000
8125 (Miejsca siedzące)
1471 (Miejsca kryte)
100 (Miejsca dla VIP-ów)
30 (Miejsca dla prasy)
353 (Sektor gości)
Kraj Bośnia i Hercegowina
MiastoMostar
KlubyHŠK Zrinjski Mostar
Inauguracja 1971
Adres Stjepana Radića 49, 88000 Mostar, Bosna i Hercegovina

Reklama

Stadion pod Bijelim Brijegom – opis stadionu

To największy i najsłynniejszy stadion w Hercegowinie, drugi co do wielkości w Bośni i Hercegowinie. Dziś jego pojemność jest poddawana w wątpliwość (25 tysięcy było normą przed instalacją krzesełek), jednak gospodarz obiektu Zrinjski utrzymuje, że tyle właśnie mieści obiekt. Jakby na potwierdzenie tej tezy nie tylko miejsca siedzące są wykorzystywane podczas meczów.

Układ stadionu jest wyjątkowy, ponieważ ogromna większość widzów ma miejsce na spiętrzonej zachodniej trybunie, opartej na naturalnym wzgórzu. Za bramkami trybun nie ma, z kolei po wschodniej stronie znajduje się jedynie niewielka trybuna nasypowa, z której korzystają ultrasi Zrinjskiego.

Pod wieloma względami stadion jest świadectwem wojny. Do dziś w niektórych jego murach są dziury po pociskach, ale znacznie straszniejsze są wspomnienia wojny z 1992 roku. „Biały Brzeg” służył jako punkt koncentracji Bośniaków z zajętej przez Chorwatów zachodniej części Mostaru. Wielu wypędzano na wschodnią stronę, wielu niestety zginęło.

Pokłosiem wojny jest też fakt, że dziś gospodarzem jest Zrinjski, choć od inauguracji obiektu do 1992 stadion dzierżawił Velež. Podobnie jak bośniaccy mieszkańcy, Velež musiał wynieść się na drugą stronę rzeki Neretwy, na zbudowany specjalnie w tym celu stadion we wsi Vrapčići. Velež nigdy nie dostał zgody na korzystanie ze swojego stadionu, z wyjątkiem derbów Mostaru w roli przyjezdnych.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2016

2015