MŚ U-20 2023: Indonezja pozbawiona praw do organizacji turnieju

źródło: Stadiony.net; autor: Mateusz Osmola

MŚ U-20 2023: Indonezja pozbawiona praw do organizacji turnieju FIFA oficjalnie ogłosiła, że Indonezja nie zorganizuje tegorocznego, piłkarskiego mundialu do lat 20, argumentując swoją decyzję „bieżącymi okolicznościami”. Nowy gospodarz ma zostać ogłoszony tak szybko, jak to możliwe, a termin rozegrania turnieju obecnie pozostaje bez zmian.

Reklama

FIFA podjęła decyzję

Indonezja otrzymała prawa do organizacji Mistrzostw Świata U-20 w październiku 2019 roku. Pierwotnie impreza miała się odbyć w roku 2021, ale pandemia pokrzyżowała plany organizatorów i turniej został przeniesiony na 2023 rok. Czempionat miał rozpocząć się 20 maja i potrwać do 11 czerwca, a piłkarze mieli rywalizować na sześciu arenach. Były to: Gelora Bung Karno Stadium w Dżakarcie, Gelora Bung Tomo Stadium w Surabai, Stadion Si Jalak Harupat w Bandungu, Stadion Manahan w Surakarcie, Kapten I Wayan Dipta Stadium w Gianyar i Gelora Sriwijaya Stadium w Palembangu.

Gelora Bung Karno© instagram: @michael.effendy

Plany te są już nieaktualne, bo właśnie dziś FIFA ogłosiła, że Indonezja została pozbawiona praw do organizacji mundialu U-20. Stało się tak pomimo tego, że Gianni Infantino wyraził swoje wsparcie dla Indonezyjskiego Związku Piłki Nożnej (PSSI), po zeszłorocznej tragedii na meczu w Malang, w wyniku której śmierć poniosło 135 osób. Tym razem we wszystko wmieszana została polityka.

Protesty w kraju

Duża liczba Indonezyjczyków, którzy są w większości muzułmanami, wyraziła swój sprzeciw wobec udziału Izraela w turnieju podczas marszu w stolicy kraju na początku tego miesiąca. Protestujący przemaszerowali ulicami Dżakarty, powiewając indonezyjskimi i palestyńskimi flagami i domagając się niedopuszczenia Izraela do mistrzostw. Napięcie między Palestyńczykami a Izraelczykami na Zachodnim Brzegu Jordanu wciąż rośnie, co doprowadziło do wielu aresztowań i dziesiatek ofiar śmiertelnych po obu stronach konfliktu.

Stadion Si Jalak Harupat© Instagram: @drone_1988

Międzynarodowa Federacja wystosowała oświadczenie, w którym czytamy: Po dzisiejszym spotkaniu prezydenta FIFA, Gianniego Infantino, z prezesem PSSI, Erickiem Thohirem, FIFA postanowiła, ze względu na obecne okoliczności, pozbawić Indonezję roli gospodarza Mistrzostw Świata FIFA U-20 w 2023 roku. Nowy gospodarz zostanie ogłoszony tak szybko, jak to możliwe, przy czym daty turnieju obecnie pozostają bez zmian. Potencjalne sankcje wobec PSSI również mogą zostać podjęte na późniejszym etapie. FIFA chciałaby podkreślić, że pomimo tej decyzji, pozostaje zaangażowana w aktywne wspieranie PSSI, w ścisłej współpracy i przy wsparciu rządu prezydenta Widodo [prezydenta Indonezji – przyp. red.], w procesie transformacji indonezyjskiego futbolu po tragedii, która miała miejsce w październiku 2022 roku.

FIFA, która przełożyła przyszłotygodniowe losowanie Mistrzostw Świata U20 wcześniej w tym tygodniu, po tym jak władze Bali odmówiły wpuszczenia izraelskiej delagacji na wyspę, będzie teraz szukać nowego gospodarza turnieju. Wśród potencjalnych kandydatów znajdują się Anglia, Argentyna i Stany Zjednoczone

Reklama