Indonezja: Tragedia na meczu w Malang, ponad 125 ofiar

źródło: Stadiony.net; autor: Mateusz Osmola

Indonezja: Tragedia na meczu w Malang, ponad 125 ofiar Spotkanie ligi indonezyjskiej rozegrane w sobotni wieczór między zespołami Arema FC i Persebaya Surabaya zakończyło się zamieszkami. Po ostatnim gwizdku sędziego na stadionie w Malang, kibice gospodarzy, niezadowoleni z końcowego wyniku, wdarli się na płytę boiska. Interweniowała policja. Są ofiary i ranni.

Reklama

Stadion Kanjuruhan to arena położona w mieście Malang, we wschodniej Jawie. Oficjalna pojemność obiektu wynosi 35 000 widzów. Indonezyjski Minister ds. bezpieczeństwa, Mahfud MD, przekazał w mediach społecznościowych, że w trakcie sobotniego meczu pomiędzy klubami Arema FC i Persebaya Surabaya stadion był przepełniony. Na Derby Jawy Wschodniej, bo tak nazywane są mecze między oba drużynami, sprzedano 42 000 biletów.

Stadion Kanjuruhan© Sh@tei

W sobotni wieczór gospodarze ulegli przyjezdnym z Surabai 2:3. Po zakończonym meczu spora grupa sympatyków Aremy wtargnęła na murawę. Policja użyła gazu łzawiącego, doprowadzając w ten sposób do wybuchu paniki. Kibice próbowali wydostać się ze stadionu, co spowodowało jeszcze większy chaos. W czasie próby ucieczki wielu z nich zostało stratowanych lub udusiło się.

Zastępca gubernatora prowincji Jawa Wschodnia, Emil Dardak, przekazał lokalnym mediom, że w wyniku zamieszek na Stadionie Kanjuruhan śmierć poniosło co najmniej 174 ludzi. Później podano, że zginęło 125 osób. Władze zastrzegają, że liczba ofiar może wzrosnąć, ponieważ wielu rannych wciąż przebywa w szpitalach w stanie ciężkim.

Policja poinformowała, że na płycie boiska zmarły 34 osoby. Podczas zamieszek zginęło także dwóch policjantów. Szef jednego ze szpitali, przekazał, że część poszkodowanych doznała obrażeń mózgu, a wśród ofiar śmiertelnych jest pięcioletnie dziecko. W starciach zniszczonych zostało 13 samochodów, w tym 10 policyjnych.

Stadion Kanjuruhan© Sh@tei

Agencja Reutera zauważa, że FIFA określa w swoich przepisach dotyczących bezpieczeństwa, że stewardzi i policja nie powinni mieć przy sobie ani używać do kontroli tłumu broni palnej i gazu. Reuters przekazał, że policja z prowincji Jawa Wschodnia nie odpowiedziała na pytanie, czy była świadoma istnienia takich przepisów.

Indonezyjski związek piłki nożnej zdecydował o zawieszeniu na tydzień rozgrywek Super Ligi. Wszczęto też dochodzenie w sprawie tragedii na stadionie w Malang. Minister sportu Indonezji, Zainudin Amali, przekazał, że jego resort dokona ponownej oceny bezpieczeństwa na meczach piłkarskich, w tym rozważy wprowadzenie zakazów wstępu widzów na spotkania. Tragedia na Stadionie Kanjuruhan jest jedną z największych w historii światowego futbolu.

Reklama