Anglia: Fotowoltaika dodzwoniła się do West Hamu

źródło: Stadiony.net; autor: Kuba Kowalski

Anglia: Fotowoltaika dodzwoniła się do West Hamu Na London Stadium, gdzie obecnie gra miejscowy West Ham, zajdą zmiany, które będą kosztować niespełna 5 mln £. Mimo znacznych funduszy przeznaczonych na wprowadzenie w życie innowacji, operacja ma się zwrócić w ciągu kilku lat.

Reklama

Jakie zmiany czekają londyński obiekt?

Stadion Olimpijski z 2012 roku - obecnie dom West Ham United - ma zostać pokryty panelami fotowoltaicznymi, aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla. Szacuje się, że projekt będzie kosztował ponad 4 miliony £ w ciągu pierwszych dwóch lat, ale zwróciłby się po pięciu latach. Jednocześnie w planach jest wymiana oświetlenia na stadionie na LED-owe, jak również montaż pomp ciepła i systemów odzyskiwania ciepła.

Według dokumentów prace na terenie wschodniego Londynu mogłyby się rozpocząć jeszcze w tym roku. Budynek mógłby wtedy zacząć generować energię od końca 2024 roku. Takiego zdania jest właściciel stadionu, London Legacy Development Corporation (LLDC) - organ powołany po igrzyskach w 2012 roku do zarządzania rozwojem obszaru wokół Queen Elizabeth Olympic Park w dzielnicy Stratford.

Stadion Olimpijski podczas zachodu słońca© Alan Batham

Stadion częścią większego planu

Głównym motorem dla projektu było znaczne zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, zgodnie z zobowiązaniem burmistrza stolicy Wielkiej Brytanii - Sadiqa Khana - do przekształcenia Londynu w “miasto-zero węgla" do 2030 roku. Pomysł dotyczący stadionu został uchwalony przez niego samego a ratusz zgodził się przeznaczyć 45 000 £ na studium wykonalności i uzasadnienie biznesowe projektu. Najnowsze dokumenty budżetowe LLDC wskazują, że nowa technologia może wytworzyć około trzech milionów kilowatów mocy rocznie.

Wprowadzenie takiej zmiany spowoduje, że klub będzie płacił mniejsze rachunki, co jest wyjątkowo “na rękę” w obecnych czasach, gdy kwoty związane z użytkowaniem stadionów szybko rosną. Podwyżki są ściśle połączone ze stale zwiększającymi się wartościami obiektów. Im więcej generowanych przychodów, tym więcej podatków, również tych “stadionowych”, o czym przekonają się chociażby właściciele Tottenham Hotspur Stadium czy Old Trafford. To właśnie te 2 stadiony osiągnęły najwyższe wyceny dla stawek biznesowych ze wszystkich terenów piłkarskich w kraju.

London Stadium - widok z boku© sbally1

Reklama