Niemcy: Lohrheidestadion zostanie przebudowany

źródło: Stadiony.net; autor: Mateusz Osmola

Niemcy: Lohrheidestadion zostanie przebudowany Stadion znajdujący się w Bochum ma zostać całkowicie odnowiony, dzięki czemu w przyszłości będzie mógł gościć międzynarodowe imprezy sportowe. Rada Miasta Bochum podjęła decyzje o tym, że prace nad przebudową obiektu rozpoczną się wiosną 2023 roku.

Reklama

Stadion Lohrheide czeka zmiana

Lohrheidestadion, wielofunkcyjny obiekt w dzielnicy Wattenscheid w Bochum, został zainaugurowany w 1954 roku. Jego głównym najemcą jest SG Wattenscheid 09, który gra tam od sezonu 1965/66. Miejscowy klub TV Wattenscheid wykorzystuje obiekt także do uprawiania lekkoatletyki. Z biegiem lat stadion był kilkakrotnie przebudowywany, rozwijając się od małych ziemnych zboczy wokół bieżni do stadionu z masztami oświetleniowymi, dwiema zadaszonymi trybunami i przyzwoitą pojemnością 16 233 widzów.

W 1992 roku, po awansie SG Wattenscheid do Bundesligi, przeprowadzono najbardziej znaczącą renowację. Wzniesiono wówczas nową główną trybunę. W 2002 roku przed Mistrzostwami Niemiec w Lekkiej Atletyce miała miejsce kolejna przebudowa, która kosztowała około 5 milionów €. Dzięki temu oraz ulepszeniu boiska w 2010 roku, obiekt mógł stać się oficjalnym miejscem treningów podczas Mistrzostw Świata Kobiet w 2011 roku. Od tego czasu regularnie trenują tu piłkarze z różnych klubów i lekkoatleci.

Lohrheidestadion© philmensch (cc: by-nc)

Ostatnio przygotowano plany całkowitej przebudowy stadionu, które koncentrują się przede wszystkim na lekkoatletyce. Obiekt zostanie również rozbudowany i otrzyma elegancki wygląd. Celem jest przekształcenie otwartego stadionu sportowego w miejsce obfitujące w wydarzenia zarówno o zasięgu krajowym, jak i międzynarodowym. Po zakończeniu prac modernizacyjnych będzie to jedyny obiekt w Nadrenii Północnej-Westfalii mogący gościć duże imprezy lekkoatletyczne na świeżym powietrzu. 

Co obejmuje plan modernizacji Stadionu Lohrheide?

Plany przebudowy przewidują powiększenie widowni, dzięki czemu obiekt będzie mógł zaoferować 16 387 zadaszonych miejsc dla widzów - 8 367 miejsc stojących i 8 020 miejsc siedzących. Trybuny północna i południowa zostaną przykryte, a na wschodniej zostanie położony nowy dach. Zachodnie sektory zostaną przekonfigurowane tak, aby pomieścić 38 wózków inwalidzkich, udogodnienia dla kibiców niedowidzących oraz miejsca siedzące dla 800 zaproszonych gości.

Powstaną nowe szatnie przy sali gimnastycznej, nowa nieogrzewana hala i obiekt do treningu lekkoatletycznego. Nowa ściana dźwiękoszczelna za trybuną południową sprawi, że mieszkańcom okolic stadionu nie będzie przeszkadzał hałas dochodzący z areny podczas imprez. Powstaną również nowe miejsca parkingowe.

Lohrheidestadion dsign© Hellmich Unternehmensgruppe / HPP Architekten

Przebudowa areny jest realizowana w ramach dotacji na budowę obiektów sportowych, a teren do aktywności fizycznej w południowo-zachodniej części modernizowanego Stadionu Lohrheide jest również finansowany z dotacji na rozwój miast kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia. Inwestycja ma kosztować 55 mln . Rada Miasta Bochum zdecydowała, że prace remontowe rozpoczną się w pierwszym kwartale 2023 roku i mają potrwać do lata 2025 roku.

Reklama