Warszawa: Co dalej z usterką na Narodowym?

źródło: Stadiony.net; autor: Mateusz Osmola

Warszawa: Co dalej z usterką na Narodowym? PGE Narodowy pozostaje zamknięty w wyniku wykrycia wady konstrukcyjnej stalowego elementu podtrzymującego iglicę. Przedstawicielka spółki zarządzającej areną poinformowała, że wyprodukowany został już bypass mający odciążyć pęknięty łącznik. Wszystkie jego części mają dotrzeć do Warszawy do wtorku.

Reklama

Usterkę na PGE Narodowym dostrzeżono podczas rutynowej kontroli przeprowadzonej 10 listopada. W wyniku zagrożenia katastrofą budowlaną podjęto decyzję o całkowitym wyłączeniu obiektu z użytkowania, co spowodowało konieczność przeniesienia meczu reprezentacji Polski z Chile na Stadion Legii (szerzej o całej sprawie pisaliśmy tutaj). Sytuacja była na bieżąco monitorowana za pomocą specjalnych urządzeń, które sprawdzały czy pęknięcie się powiększa.

PGE Narodowy© Grzegorz Kaliciak / StadiumDB.com

Rzeczniczka PGE Narodowego, Małgorzata Bajer, na antenie Polskiego Radia RDC poinformowała, że: Między 16 a 19 listopada wada nie pogłębiła się. Były przeprowadzane specjalistyczne badania nieniszczące, które nie wykazały żadnych istotnych zmian. Poza tym możemy stwierdzić, iż zdiagnozowana wada w tym właśnie badanym okresie nie powiększyła się. W celu odciążenia i zabezpieczenia uszkodzonego łącznika włoska firma Cimolai, odpowiadająca za wykonanie konstrukcji dachu na warszawskim stadionie, wyprodukowała specjalny bypass.

W całości jego konstrukcja waży ok. 6 ton i zostanie zamontowana na wysokości ok. 45 metrów nad płytą obiektu. Dostawy wszystkich elementów bypassu mają zakończyć się do wtorku. Niestety, montaż konstrukcji nie oznacza, że Narodowy zostanie szybko ponownie otwarty. Pani Bajer w rozmowie z RDC powiedziała, że: Stadion zostanie otwarty w części czy w całości dopiero wtedy, gdy będzie bezpieczny dla wszystkich jego użytkowników. Bypass pozwoli nam na zabezpieczenie i odciążenie tego wadliwego elementu konstrukcji dachu.

PGE Narodowy© Grzegorz Kaliciak / StadiumDB.com

Montaż obejścia uszkodzonego łącznika pozwoli na dokładniejsze przyjrzenie się usterce i zaplanowanie dalszych działań. Dopiero gdy konstrukcja zostanie zainstalowana, będzie można pokusić się o wstępne szacunki odnośnie tego, jak długo PGE Narodowy pozostanie wyłączony z użytkowania. Redakcja Stadiony.net będzie na bieżąco informować o postępach prac naprawczych na warszawskim obiekcie.

Reklama