Nowy stadion: Perła Południa na stadionowej mapie Paragwaju

źródło: Stadiony.net; autor: Kuba Kowalski

Nowy stadion: Perła Południa na stadionowej mapie Paragwaju Tak przez miejscowych nazywane jest Encarnación - miasto, w którym powstał właśnie nowy obiekt. Huczna inauguracja areny odbyła się w ubiegłym tygodniu przy okazji finału Copa Paraguay.

Reklama

Choć wydaje się, że piłka nożna w Ameryce Południowej jest szeroka rozpowszechniona, to otwarcie nowej areny w Paragwaju nie zdarza się często. Gdy od pierwszego spotkania na Estadio Villa Alegre dzieliło piłkarzy kilka dni, harmonogram prac na terenie obiektu był wciąż napięty. Na 48 godzin przed wyłonieniem czwartego w historii zdobywcy Pucharu Paragwaju władze gminy Encarnación oraz Liga Piłkarska Encarnacena pracowały w pocie czoła, aby przygotowania przed finałem zostały wykonane zgodnie z planem.

Estadio Villa Alegre© Agencia de Información Paraguaya

Postępowała wówczas budowa nowych kabin prasowych oraz wyposażenia zgodnego z wymogami FIFA i CONMEBOL. Prace ukończono jednak na czas i finał mógł się odbyć. Przed piątkowym meczem odbyła się ceremonia otwarcia z udziałem lokalnych artystów muzycznych, a następnie drużyny Nacional i Sportivo Ameliano rozegrały spotkanie. Po 90 minutach było 1:1, a w rzutach karnych Ameliano zwyciężyło 4:3. Na trybunach zasiadło 12 000 osób. Mimo sporego zainteresowania zarówno nową areną, jak i finałem, aż 4 000 krzesełek było wolnych.

Budowa stadionu, który zastąpił dawny Villa Alegre, kosztowała 7 mln €, a prace wykonała firma budowlana Tecnoedil. Obiekt wyposażony jest w cztery maszty oświetleniowe wysokie na 63,5 m, system odwadniania boiska oraz automatyczny sposób nawadniania. Arena jest zlokalizowana niecałe 10 minut od centrum miasta w rejonie Chaipé. Jest już również miejscem rozgrywania meczów ligi paragwajskiej - 12 listopada zagrały tam Guaireña i Cerro Porteño.

Stadion posiada jednopoziomowe trybuny w kształcie owalu. Mimo że taka forma obiektu sprzyja stworzeniu bieżni lekkoatletycznej, nie została ona umieszczona na płycie. Strona zachodnia  - jako jedyna część widowni - została wyposażona w plastikowe krzesełka. Jest to główna trybuna areny. Możliwe, że obecny stan obiektu w Encarnación nie jest produktem końcowym. Istnieją bowiem ambitne plany włączenia Estadio Villa Alegre w skład aren, które miałyby zorganizować MŚ 2030. Wspólną kandydaturę Paragwaj zgłosił razem z Argentyną, Chile i Urugwajem.

Estadio Villa Alegre© Entidad Binacional Yacyretá

Reklama