Grecja: PAOK Saloniki wybrał projektanta nowego stadionu

źródło: Stadiony.net; autor: Mateusz Osmola

Grecja: PAOK Saloniki wybrał projektanta nowego stadionu Utytułowany grecki klub zdecydował, że ich nowy stadion zostanie zaprojektowany przez pracownię architektoniczną Populous. Studio specjalizuje się w obiektach sportowych i ma w swoim portfolio wiele udanych realizacji. PAOK zlecił architektom przygotowanie projektu po uzyskaniu rządowych gwarancji finansowania.

Reklama

Obecnym domem Tesaloniczan jest powstały w 1959 roku Stádio Toumba. Na trybunach tego legendarnego obiektu zasiąść może 28 703 kibiców. Stadion jest własnością klubu, a jego oficjalna nazwa to Stádio PAOK. Na przestrzeni lat arena była kojarzona z dzielnicą Toumba, w której się znajduje i stąd przylgnęła do niej nazwa nawiązująca do lokalizacji siedziby klubu.

W swojej bogatej historii stadion gościł kilka meczów reprezentacji Grecji. Obiekt został wybrany jako jeden ze stadionów treningowych na ateńską olimpiadę w 2004 roku. Dlatego też pojawiła się konieczność przeprowadzenia modernizacji. Prace rozpoczęły się w 2003 roku, a arena została oddana do użytku tuż przed igrzyskami.

Stadio Toumba© Instagram: @giannis_bek1

Najważniejszą zmianą była budowa nowego, czteropiętrowego budynku za główną, zachodnią trybuną. Gmach mieści loże VIP, strefy obsługi dla telewizji i prasy oraz biura klubu. Nad zachodnią trybuną zainstalowano również nowy dach, a pozostałe prace obejmowały montaż nowych siedzeń, remont szatni, wymianę murawy i dodatkowe wzmocnienie betonowych filarów pod północną, łukowatą trybuną.

W 2012 roku PAOK zyskał nowego udziałowca w osobie Ivana Savvidisa. Dzięki temu możliwe stały się dalsze modernizacje, które rozpoczęły się w latach 2012–13. Większość zmian została wprowadzona jednak w latach 2014–15, kiedy to PAOK występował w Lidze Europy. W centralnej części powstała loża prezydencka i przeprowadzono remont strefy dla mediów. W 2015 roku wymieniono murawę.

Klub z Salonik przymierzał się do budowy nowej areny już w 2020 roku. Powstał nawet projekt autorstwa A&S Architects, o czym pisaliśmy tutaj. Z tych planów jednak nic nie wynikło i teraz zdecydowano się powierzyć zadanie przygotowania nowej koncepcji uznanej pracowni architektonicznej Populous. Studio specjalizuje się w obiektach sportowych i ma w swoim portfolio szereg udanych realizacji na całym świecie. Wspomnijmy chociażby londyński Tottenham Hotspur Stadium, Groupama Stadium w Lyonie czy Estadio Akron w Zapopan.

Toumba© A&S Architects

Architekci podali, że w pierwszej fazie prac zostaną zbadane możliwości stworzenia elastycznego stadionu i terenu, który będzie mógł być przystosowany do organizacji wielu profesjonalnych i społecznych wydarzeń sportowych. Celem jest stworzenie obiektu światowej klasy, który wzmocni społeczną i ekonomiczną tkankę Salonik.

Projekt Populous ma na celu zintegrowanie proponowanego stadionu z transportem publicznym i infrastrukturą, jako część nowego planu zagospodarowania przestrzennego, który będzie katalizatorem rewitalizacji. W centrum procesu projektowania znajdzie się integracja społeczna, a proponowany stadion będzie spełniał międzynarodowe standardy dostępności.

Planowane, nowe obiekty będą zawierały strefę przyjazną rodzinie, a najnowocześniejsze technologie audiowizualne i komunikacyjne zostaną wykorzystane do stworzenia doświadczenia kibicowskiego na miarę XXI wieku, aby pomóc przyciągnąć i zaangażować nowe pokolenie fanów PAOK FC.

Stadio Toumba© Instagram: @giannis_bek1

Barbara Vasilatou, kierownik projektu i starszy partner w Populous, powiedziała: Cieszymy się na współpracę z PAOK FC, aby dostarczyć najnowocześniejszy, integracyjny i zrównoważony nowy dom dla klubu. Osobiście jestem niezmiernie dumna, że mogę być zaangażowana w tak prestiżowe przedsięwzięcie w mojej ojczyźnie. Dostarczymy światowej klasy projekt, który stawia ludzi w centrum, jest osadzony w swojej społeczności i lokalnym środowisku. Nowy stadion będzie wyjątkowym punktem orientacyjnym w pięknym mieście Saloniki, który zarówno kibice, jak i mieszkańcy będą cenić przez kolejne pokolenia.

Reklama