Nowy projekt: PAOK Saloniki planuje budowę nowego stadionu

źródło: własne [TS]; autor: Tomasz Sobura

Nowy projekt: PAOK Saloniki planuje budowę nowego stadionu Pracownia A&S Architects z Aten zaprezentowała projekt nowego stadionu PAOK Saloniki. Nowy obiekt dla 33 500 widzów powstałby w miejscu aktualnego Stádio Toumba, który zostałby wyburzony.

Reklama

Możliwe scenariusze rozpoczęcia prac nad stadionem

Nie wiadomo jeszcze kiedy ruszy budowa nowego obiektu, gdyż pozostało do przezwyciężenia kilka kwestii formalno-proceduralnych. Najważniejszą z nich jest spodziewany na kwiecień lub maj 2021 roku dekret prezydencki, który miałby umożliwić wyburzenie obecnego stadionu i rozpoczęcie prac nad nowym obiektem, już latem 2021 roku. Planowana przeprowadzka PAOK na nowy stadion odbyłaby w sezonie 2023/24. Jest to jednak wersja mocno optymistyczna, bo niewykluczone, że dekret prezydencki zostanie wydany później, a to spowolni rozpoczęcie prac o kolejne miesiące.

Stadio Toumba - FC PAOK© A&S Architects

Zgodnie z harmonogramem, do lata 2021 roku powinien być gotowy Specjalny Plan Zagospodarowania Przestrzennego oraz wspomniany dekret prezydenta. Wówczas proces studiów architektonicznych potrwa około 6 miesięcy. Co za tym idzie, budowa mogłaby się rozpocząć w 2022 roku, z okresem na realizację od dwóch do trzech lat. Jest to najbardziej realny scenariusz dla nowego stadionu PAOK w chwili obecnej.

Nie wiadomo także, jak będą przebiegać rozmowy z zarządcą stadionu Kaftanzóglio, gdzie PAOK miałby grać przez przynajmniej dwa pełne sezony. Jest to kwestia dogadania się z lokalnym rywalem Iraklisem, co do wspólnego użytkowania wspomnianego stadionu. Choć obiekt jest publiczny, konieczne jest pogodzenie interesów obecnego i przyszłego najemcy.

Projekt budowy musi przejść pozytywną weryfikację przez Radę Planowania Metropolitalnego, a następnie Radę Centralną. Niewykluczone, że swoje trzy grosze dołożą archeolodzy, którzy mogą opóźnić realizację budowy w przypadku znalezisk o wartości historycznej. W wersji pesymistycznej budowa stadionu skończyłaby się dopiero za 5-6 lat od dziś, czyli na stulecie PAOK.

Stadio Toumba - FC PAOK© A&S Architects

Pod koniec lata zakończyły się konsultacje społeczne odnośnie do budowy stadionu, które dotyczyły głównie jego wpływu na środowisko naturalne oraz zwiększenie natężenia ruchu drogowego. Komitet Metropolitalny Salonik zatwierdził studium środowiskowe, a Ministerstwo Środowiska dokonało wstępnej akceptacji założeń wspomnianego dokumentu. To otwiera drogę do biurka prezydenta kraju i wydania dekretu, który byłby swoistym zielonym światłem na rychłe rozpoczęcie prac budowlanych.

Koszt stadionu i jego wygląd

Nowy obiekt ma być elementem większego planu rewitalizacji dzielnicy Toumba. Założono także, że wzorem krajów Europy Zachodniej, stadion i jego okolica powinna przyciągać kibiców, nie tylko na czas meczu, ale stanowić kilkugodzinną okazję do odwiedzenia dzielnicy. Wspomniane założenia mają przynieść korzyści finansowe obiektowi i terenom wokół niego.

Stadio Toumba - FC PAOK© A&S Architects

Zapewnić ma to odpowiednie wykorzystanie przestrzeni stadionu, na którym powstaną punkty gastronomiczne, restauracje, sale konferencyjne, zaplecze rekreacyjne, centrum handlowe itp. Całkowity koszt budowy obiektu szacuje się na około 140 mln € (aktualnie 621 mln zł). Stadion ma być sfinansowany ze środków publicznych pochodzących z unijnych funduszy regionalnych, a także w części z kredytów bankowych i pieniędzy rodziny Savvidisów - właścicieli klubu. Ivan Savvidis zadeklarował nawet pokrycie zdecydowanej większości kosztów, co w Grecji byłoby ewenementem.

Początkowo rozważano budowę stadionu o pojemności 41 926 miejsc, co miało znaczenie symboliczne i nawiązywało do słynnej "Bramy nr 4", czyli najbardziej znanej grupy ultras PAOK. 1926 to z kolei nawiązanie do roku powstania klubu. Później włodarze klubu zredukowali swoje oczekiwania do 33 500 miejsc, co lepiej odzwierciedla realne potrzeby klubu.

Stadio Toumba - FC PAOK

W kolorystyce stadionu dominować mają barwy PAOK, czyli biel i czerń. Z oddali, dach obiektu ma przypominać skrzydła orła. Jest to możliwe dzięki efektowi trójwymiarowości dachu. Następnie zadaszenie płynnie przechodzi w fasadę, którą okalają pionowe ciągi komunikacyjne. Stadion ma mieć cztery punkty dostępu i zróżnicowaną wysokość trybun. Powstanie także 1000 miejsc parkingowych. Obiekt ma mieć trzy poziomy naziemnego zaplecza i jeden pod poziomem gruntu, w dużej mierze z przeznaczeniem na parkingi i pomieszczenia techniczne.

Architekci wykorzystali najnowszą technologię parametryczną do stworzenia zewnętrznej fasady, która ma dwie powłoki. Konstrukcja została zaprojektowana tak, aby umożliwić zastosowanie paneli fotowoltaicznych, dzięki którym kompleks będzie mógł w dużym stopniu wykorzystać energię słoneczną.

Ponadto na arenie znajdą się kawiarnie, restauracje, muzeum, a może nawet kina i centrum handlowe. Stadion będzie znajdował się niedaleko stacji metra Papafi, której otwarcie jest planowane na 2023 rok.

Autor: Tomasz Sobura

Stadio Toumba - FC PAOK© A&S Architects

Reklama