Warszawa: Rewitalizacja Skry na horyzoncie

źródło: Stadiony.net; autor: Robert Saganowski

Warszawa: Rewitalizacja Skry na horyzoncie Piłkarscy kibice ze stolicy dobrze wiedzą, że Warszawa stoi nie tylko Legią czy Polonią. W zeszłym roku stulecie obchodziła zasłużona Skra, która najpierw powróciła na futbolową mapę Polski po 52 latach przerwy, a już za kilka lat ma otrzymać nowy stadion.

Reklama

Powrót Skry do warszawskiej B-klasy w sezonie 2021/22 to nie lada gratka dla kibiców niższych lig w Polsce. Ci starsi, bardziej pamiętliwi, fani na pewno pamiętają występy Skry zarówno w rozgrywkach piłkarskich, jak i tych siatkarskich czy lekkoatletycznych. W przeszłości barwy stołecznego klubu przywdziewały przecież takie tuzy polskiego sportu jak Hubert Wagner, Artur Partyka, Małgorzata Glinka czy Katarzyna Skowrońska.

100-lecie klubu jest dobrym pretekstem do zmian i taka ma się dokonać również w kwestii infrastrukturalnej. Dotychczasowy Stadion RKS Skra Warszawa stoi niezmiennie w tym samym miejscu od 1953 roku, a w szczytowym momencie na jego trybunach mogło zasiąść nawet 35 000 widzów. Odżyć ma nie tylko główny obiekt, lecz cały kompleks przy ulicy Wawelskiej. Inwestycja ma objąć teren, bagatela, ponad 13 hektarów!

Stadion Skry Warszawa© UM Warszawa

Już w maju 2021 roku informowaliśmy o szumnych zapowiedziach wiceprezydent miasta Renaty Kazowskiej oraz zaprezentowaliśmy wstępną wizualizację nowej Skry. Co zmieniło się od tamtego czasu? Przede wszystkim otwarty został przetarg na wykonanie pierwszego etapu modernizacji kompleksu. Obecnie „w grze” są dwa podmioty, które złożyły oferty opiewające na około 52-53 mln zł brutto. Jak informuje w/w wiceprezydent stolicy, od momentu podpisania umowy zwycięzca będzie miał 2 lata i 8 miesięcy na wykonanie projektu oraz prac budowlanych związanych z I etapem rewitalizacji.

W tej fazie modernizacji nie doczeka się jeszcze obiekt główny, jednak zbudowany zostanie stadion lekkoatletyczny, który będzie pełnił funkcje zaplecza treningowego. Powstać ma również budynek stadionu treningowego, boisko do gry w rugby, koszykówki, siatkówki oraz siatkówki plażowej. Miejsce takie jak Skra to idealna lokalizacja na wspólne oglądanie meczów reprezentacji w otoczeniu zieleni. Ciekawe czy miasto planuje zorganizować telebim oraz specjalne miejsce na zakłady piłkarskie 2022 podczas tegorocznego mundialu?

Stadion Skry Warszawa

Warto wspomnieć, że rewitalizacja wychodzi naprzeciw oczekiwaniom nie tylko sportowców, ale i mieszkańców. Powstać ma strefa rekreacyjno-sportowa, która zostanie połączona z Polem Mokotowskim trasami biegowymi. Ważnym elementem inwestycji będzie utrzymanie balansu między infrastrukturą, a naturą. Do dyspozycji warszawiaków przeznaczona ma być strefa parkowa, gdzie będzie można wypocząć wśród terenów zielonych.

Stadion główny ma zostać odnowiony dopiero w II etapie inwestycji, która na pewno nie zacznie się przed 2025 rokiem. Wciąż nie ustają głosy jakoby władze Warszawy miałyby przeznaczyć ponad 300 mln zł na największy stadion lekkoatletyczny w stolicy. Przedstawiciele miasta liczą, że proces odbudowy Skry zostanie walnie wsparty przez rząd, jednak póki co pozostaje tematem tabu.

Reklama