Australia: Igrzyska Wspólnoty Narodów 2026 w Melbourne?

źródło: Stadiony.net; autor: Rafał Zagrobelny

Australia: Igrzyska Wspólnoty Narodów 2026 w Melbourne? Australijski stan Wiktoria prawdopodobnie ugości Igrzyska Wspólnoty Narodów w 2026 roku. Premier Daniel Andrews potwierdził, że rząd stanowy jest w trakcie zaawansowanych negocjacji z organizatorem.

Reklama

Władze stanu Wiktoria i Commonwealth Games Australia (CGAus) podpisały już wstępne porozumienie z Federacją Igrzysk Wspólnoty Narodów. Na jego mocy rozpoczął się formalny proces prowadzący do zawarcia finalnej umowy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ostateczny dokument strony podpiszą w kwietniu tego roku.

Decyzja Wiktorii o stanowczej deklaracji dotyczącej organizacji Igrzysk była związana z pojawiającymi się informacjami na temat możliwych konkurentów. Chęć podjęcia starań o imprezę wyraziły ostatnio inne australijskie stany: Nowa Południowa Walia, Adelajda i Tasmania.

Melbourne Cricket Ground© Guy Perriman

W 2026 roku Igrzyska Wspólnoty Narodów mogą zawitać do Australii po raz szósty. Ostatni raz miało to miejsce w 2018 roku, kiedy w rolę gospodarza wcieliło się miasto Gold Coast. Oprócz tego zawody odbyły się jeszcze w Sydney w 1938 roku, Perth w 1962 roku, Brisbane w 1978 roku i Melbourne w 2006 roku. Ostatnie z wymienionych miast to stolica stanu Wiktoria, więc wielce prawdopodobne, że tym razem sportowcy znów zawitają do drugiej co do wielkości Australijskiej metropolii. 

W przypadku Igrzysk Wspólnoty Narodów, sportowcy z krajów wywodzących się z dawnego brytyjskiego imperium rywalizują w szeregu dyscyplin. Zawody toczą się na różnorakich obiektach, ale zawsze obejmują rywalizację lekkoatletów i rugbystów. Dlatego wśród aren na pewno uwzględnione będą największe stadiony zlokalizowane w stanie Wiktoria.

Olimpijski kolos

Największym obiektem sportowym jest w tym przypadku Melbourne Cricket Ground. To jednocześnie jeden z najstarszych stadionów na świecie. Został wybudowany w 1853 roku. Później przechodził wiele modernizacji, w tym po raz ostatni w latach 2011 - 2013. Co ciekawe, żaden inny obiekt na kuli ziemskiej nie ma tak wysokich masztów oświetleniowych. W sumie znajduje się ich tutaj sześć, każdy wysoki na 85 metrów, jak 27-piętrowy budynek.

Melbourne Cricket Ground© globetrekimages

Stadion może pomieścić 100 024 kibiców i jest uznawany za największy stadion przystosowany do krykieta. Co istotne, w 1956 roku był główną areną Letnich Igrzysk Olimpijskich. To również tutaj odbywały się zawody lekkoatletyczne podczas Igrzysk Wspólnoty Narodów w 2006 roku i tak też zapewne będzie w roku 2026.

Arena superbohaterów

Drugi co do wielkości stadion Stanu Wiktoria to Docklands Stadium. A właściwie Marvel Stadium, bo obiekt nosi taką nietypową nazwę na mocy obowiązującej umowy sponsorskiej. Co prawda nie można tu spotkać Thora ani Iron Mana, ale zawodnicy futbolu australijskiego, którzy występują tu na co dzień, są niczym ikoniczni superbohaterowie. Słynnym żartem o tej narodowej dyscyplinie Australijczyków jest bowiem zdanie, że „“w futbolu australijskim jedyną zasadą jest to, że nie ma zasad”.

Docklands Stadium© Russell Charters (cc: by-nc-sa)

Arena ma rozsuwany dach i trybuny o trzech poziomach z łączną pojemnością ponad 50 000 widzów. Obecnie stadion przechodzi pierwszą modernizację od otwarcia w 2000 roku. Prace warte 250 mln AUD obejmują przede wszystkim zaplecze dla fanów i przestrzenie komercyjne.

Stadion o sześciu trybunach

Kolejnym obiektem, o którym mówi się w kontekście Igrzysk Wspólnoty Narodów w 2026 roku, jest GMHBA Stadium. Dla odmiany jest to arena zlokalizowana poza Melbourne, ok. 75 km na południowy zachód, w Geelong. Swój dzisiejszy wygląd stadion zawdzięcza głównie serii modernizacji przeprowadzonych w XXI wieku. Podzielona na kilka faz przebudowa obejmowała gruntowny remont wszystkich trybun, począwszy od 2003, aż do 2019 roku.

GMHBA Stadium© Andrew Newton

Na widownię stadionu składa się sześć połączonych ze sobą trybun nadających obiektowi owalny kształt. Część z nich jest zadaszona. Charakterystyczny zygzakowaty kształt dachu jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych cech stadionu.

Z myślą o piłkarzach

Ostatnim ze stadionów, który może być wykorzystany podczas Igrzysk w 2026 roku, jest AAMI Park w Melbourne. Obiekt ma bardzo oryginalny wygląd, który niektórym kojarzy się ze stacją kosmiczną. Powstał jako pierwszy stadion w Melbourne stworzony z myślą o piłce nożnej.

AAMI Park© 2careless

Arena ma 30 000 miejsc, ale jej fundamenty są już przygotowane do rozbudowy o kolejnych 20 000. To tutaj ma się odbyć turniej piłkarski podczas Igrzysk Olimpijskich w 2032 roku i finały piłkarskich Mistrzostw Świata Kobiet w 2023 roku. W przypadku Igrzysk Wspólnoty stadion może służyć do rozgrywania meczów rugby.

Reklama