Nowy stadion: Pustynny namiot nareszcie gotowy

źródło: Stadiony.net; autor: Tomasz Sobura

Nowy stadion: Pustynny namiot nareszcie gotowy Drugi co do wielkości obiekt katarskiego mundialu został zainaugurowany w zeszłym roku. To właśnie na nim 21 listopada 2022 roku odbędzie się pierwszy mecz turnieju. Stadion wyróżnia się architekturą przepełnioną pustynną symboliką.

Reklama

Al Bayt Stadium powstał w miejscowości Al-Chaur, znajdującej się około 40 km na północ od stolicy Kataru. Miasto to jest zlokalizowane w północno-wschodniej części kraju i jest domem dla wielu pracowników przemysłu naftowego.

Projekt stadionu został zaprezentowany 20 czerwca 2014 roku. W lipcu 2015 roku ogłoszono zawarcie umowy z wykonawcą, natomiast prace przygotowawcze w terenie rozpoczęły się już w 2014 roku. Budowa ruszyła oficjalnie we wrześniu 2015 roku i została zakończona po ponad trzech latach.

Choć obiekt był już praktycznie gotowy od początku 2019, to został zainaugurowany dopiero 30 listopada 2021 roku, kiedy rozegrano mecz Katar - Bahrajn w ramach Arab Cup 2021. Jednym z powodów opóźnień był fakt, że dopiero w listopadzie 2020 rozpoczęto testy systemu klimatyzacji, a po drodze była przecież jeszcze pandemia. Kosztu powstania stadionu nie ujawniono po zakończeniu robót, ale przed ich startem mówiło się o kwocie 770 mln € (wtedy 3,23 mld zł).

Al Bayt Stadium, Al Khor© Supreme Committee for Delivery and Legacy

Kształt Al Bayt Stadium nawiązuje do tradycyjnego namiotu Beduinów Bayt al sha’ar (stąd nazwa obiektu). Konstrukcja namiotu ma wymiary 372,5 m x 310 m, a jego wysokość wynosi 37 m. Pierwotnie na elewacji i dachu miała dominować czarna barwa, która miała być przecinana białymi pasami.

Koncepcję tę jednak zmieniono w momencie startu robót i arena jest pokryta białą membraną z czarnymi pasami o różnej szerokości na fasadzie. Pasy te symbolizują plemiona i rody, które użytkowały podobne namioty.

Bryła obiektu jest skomponowana w taki sposób, by umożliwić chłodzenie latem i utrzymanie ciepła zimą. Masywna konstrukcja rozsuwanego dachu (1600 ton) jest sprzężona z systemami wentylacji, aby trybuny i ich zaplecze oferowały widzom i zawodnikom optymalną temperaturę. Dach zamyka się i otwiera w około 20 minut.

Al Bayt Stadium, Al Khor
© Supreme Committee for Delivery and Legacy

We wstępnej wersji projektu wokół stadionu miała się znajdować wielka rozeta. Pomysł ten jednak porzucono na rzecz prostokątnego placu, który wraz ze stadionem znajdują się na okrągłym, sztucznie usypanym, 14-metrowym cokole. Ten podest ma nawiązywać do prawdziwych namiotów stawianych na pustyni, które również były ustawiane na podwyższeniu.

Wewnątrz arena ma ciepły, czerwony wystrój, a część krzesełek układa się we wzory sadu, tworząc charakterystyczne pasy. Trójpoziomowe trybuny mogą pomieścić 60 tys. widzów, a to jest o 15 tys. więcej niż we wstępnym wniosku złożonym w FIFA przez organizatorów katarskiego mundialu w 2010 roku. Cały górny poziom (28 tys. krzesełek) to trybuny tymczasowe, które po MŚ 2022 zostaną zdemontowane i trafią do krajów rozwijających się.

Al Bayt Stadium, Al Khor
© Supreme Committee for Delivery and Legacy

Na obiekcie znajduje się 1000 miejsc dla prasy. Cały stadion zajmuje powierzchnię ok. 200 tys. m2 i jest otoczony parkiem, którego wielkość można porównać do obszaru zajmowanego przez 30 boisk piłkarskich.

Po zakończeniu Mundialu 2022 górny poziom trybun zostanie zdemontowany, a powstała przestrzeń ma być przekształcona w 5-gwiazdkowy hotel. Na stadionie znajdzie się także centrum handlowe, strefa gastronomiczna, siłownia oraz inne obiekty.

Reklama