Londyn: Crystal Palace odkłada plany rozbudowy o rok

źródło: własne [TS]; autor: Tomasz Sobura

Londyn: Crystal Palace odkłada plany rozbudowy o rok Nowa trybuna główna to cel klubu z południowego Londynu. Plany te powstały już 3 lata temu, ale wygląda na to, że dopiero pod koniec przyszłego roku rozpocznie się ich wdrażanie w życie.

Reklama

Crystal Palace dąży do zwiększenia widowni Selhurst Park do 34 000. Już w 2018 roku klub otrzymał wstępną zgodę na rozpoczęcie robót, związanych z powiększeniem trybuny głównej o 8 000 miejsc. Aby można było rozpocząć prace budowlane, konieczne jest podpisanie porozumienia między gminą a zarządem „The Eagles”. Ma to nastąpić do końca roku.

Porozumienie to określa, jak Crystal Palace wynagrodzi samorządowi i mieszkańcom utrudnienia, jakie niesie dla okolicy większy stadion. Warunki, które musi spełnić klub zostały określone przez radę gminy w listopadzie 2020 roku.

Selhurst Park, London© Crystal Palace FC / KSS Design Group

Dokument ten nazwany został Section 106 i nie został jeszcze parafowany przez klub. Jest to o tyle istotne, że bez podpisania go przez Crystal Palace, zakup nieruchomości niezbędnych do uzyskania miejsca na ekspansję będzie niemożliwy. Chodzi o sześć domów komunalnych na Wooderson Close, które mają zostać wyburzone.

Crystal Palace zobowiązał się w umowie z gminą do doprowadzenia do wybudowania sześciu nowych domów, z których pięć ma nabyć urząd gminy. Ponadto zarząd klubu przeznaczy 330 tys. funtów (1,8 mln zł) na strefy parkowania i 100 tys. funtów (546 tys. zł) na ścieżki rowerowe.

Wysiedlani mieszkańcy otrzymają 12-miesięczne wypowiedzenie, mające im pomóc w relokacji. Trzy lata temu sądzono, że wszystkie formalności i prace budowlane uda się załatwić przed startem bieżącego sezonu.

Selhurst Park, London
© Crystal Palace FC / KSS Design Group

Tak się jednak nie stało. Ponadto klub musi kupić skrawek ziemi od właściciela pobliskiego supermarketu, który bezpośrednio sąsiaduje ze stadionem. Zawarcie umowy w tej sprawie jest bliskie finalizacji.

Szacuje się, że koszt przebudowy trybuny głównej wyniesie 75-100 mln funtów (409-546 mln zł). Otrzyma ona 5 poziomów zaplecza i będzie nawiązywać swoją architekturą do symboli klubu: słynnego pawilonu Crystal Palace z 1851 roku i skrzydeł orła (zostaną umieszczone po bokach).

Co więcej, 550 m2 zostanie przeznaczonych na nowe powierzchnie komercyjne, a boisko piłkarskie zostanie wydłużone o 4 metry, co pozwoli na organizację meczów międzynarodowych. Zarząd klubu ma wkrótce ogłosić wykonawcę robót, których start przewidziano na końcówkę 2022 roku.

Autor: Tomasz Sobura

Reklama