Nowy projekt: Olbrzym w nowej stolicy Egiptu

źródło: własne [TS]; autor: Tomasz

Nowy projekt: Olbrzym w nowej stolicy Egiptu W Egipcie czas wielkich zmian. Na pustyni powstaje nowe miasto, które wkrótce przejmie od Kairu funkcję administracyjnej stolicy kraju. Tam też trwa budowa nowego stadionu narodowego, która jest już mocno zaawansowana.

Reklama

Marzenia o igrzyskach i mistrzostwach świata

Wielka arena sportowa ma być częścią kompleksu Sports City w miejscowości, której robocza nazwa brzmi Nowa Stolica Administracyjna. Jest ona oddalona o 45 km na wschód od Kairu, a jej budowa rozpoczęła się w 2015 roku.

W związku z przeludnieniem Kairu postanowiono wybudować nowe miasto i przenieść do niego większość budynków rządowych. Według wstępnych prognoz w nowej stolicy zamieszka 6-7 mln ludzi, co czyni projekt największym wyzwaniem urbanistycznym Egiptu.

nowy narodowy stadion Egiptu pod Kairem

Obiekt o pojemności 93 440 miejsc powstaje z myślą o organizacji igrzysk olimpijskich lub mistrzostw świata w piłce nożnej. Wiadomo, że docelowo ma zastąpić Cairo International Stadium w roli stadionu narodowego. Nie ma natomiast jasnych informacji o ewentualnym gospodarzu piłkarskim.

Budowa ruszyła w ostatnim kwartale 2019 roku i jest już mocno zaawansowana. W tym momencie trwają pracę nad trzecią kondygnacją trybun i na zapleczu stadionu. Zakończenie robót planowane jest na koniec 2022 roku.

nowy narodowy stadion Egiptu pod Kairem

Potentat budowlany Orascom Construction z siedzibą w Kairze jest głównym wykonawcą. Jest on także odpowiedzialny za prace inżynieryjne i zaopatrzeniowe. Koszt robót nie został niestety ujawniony. Wiemy, że całość jest finansowana ze środków publicznych.

Piłka nożna i wiele innych sportów

Widownię podzielono na trzy poziomy, które otaczać ma bieżnia lekkoatletyczna. Sam stadion powstaje na planie elipsy. Jego dach nawiązuje do nakrycia głowy Nefertiti - starożytnej królowej Egiptu.

nowy narodowy stadion Egiptu pod Kairem

Powierzchnia zabudowy kompleksu sportowego wynosi 118 865 m2. Oprócz stadionu znajdą się w nim m.in. boiska treningowe, hale do gier zespołowych (dwie największe na 15 000 i 8000 widzów), basen olimpijski, a także budynki administracyjne, kulturalne i hotele.

Arena nie ma jeszcze oficjalnej nazwy, ale rozważa się upamiętnienie osób, które zginęły za ojczyznę. W chwili ukończenia stadion będzie drugim największym w Afryce, zaraz po FNB Stadium w Johannesburgu.

Autor: Tomasz Sobura

nowy narodowy stadion Egiptu pod Kairem

Reklama