Rotterdam: Ważne kroki do nowego stadionu dla Feyenoordu

źródło: własne [KT]; autor: Karol

Rotterdam: Ważne kroki do nowego stadionu dla Feyenoordu Wraz z planem zagospodarowania przestrzennego przyjętym przez radę miejską Rotterdamu przedstawiono również biznesowy wymiar inwestycji. Feyenoord zaakceptował warunki finansowe.

Reklama

Plan bardzo ambitny, ale nadal niepewny

Przedstawiony nie tak dawno przez miasto Rotterdam plan dotyczy zagospodarowania południowej części miasta i uczynienia brzegów Nowej Mozy bardziej dostępnymi i atrakcyjnymi. Plan inwestycyjny to rezultat ambicji zarządzających, którzy chcą zaoferować nowe walory przyrodnicze i rekreacyjne.

Realizacja ma na celu dostarczenie wyjątkowych wrażeń miejscowej społeczności, wczasowiczom odwiedzającym Holandię oraz fanom sportu. Ci ostatni - poza zdeklarowanymi sceptykami i przeciwnikami - mają być więcej niż zachwyceni nowym stadionem, który jako wielofunkcyjny symbol rozwoju, zajmie ważne miejsce w okolicy.

Feyenoord City, new stadium in Rotterdam© OMA

Wraz z przyjaznym otoczeniem, nowy stadion ma być siłą napędową i dać ogromny impuls południowemu Rotterdamowi i reszcie miasta. Plan zagospodarowania przestrzennego określa, jakie inwestycje mogą zostać zrealizowane na tym obszarze. Teraz, kiedy plan został przyjęty, można rozpocząć budowę 3700 domów. Koszt całej inwestycji szacuje się na około €1.5 mld (aktualnie 6,8 mld zł).

Zatwierdzenie planu to również ważny moment dla Roba de Jonga, dyrektora fundacji ds. rozwoju obszarów rzeki Maas. „Naprawdę wspaniale, możemy teraz kontynuować pracę w dynamicznym obszarze na południu, który wkrótce zachęci ludzi do aktywnego i towarzyskiego życia. Każdego dnia zbliżamy się o krok do realizacji tego projektu.”

Nowy stadion sercem odrestaurowanego nabrzeża

W porównaniu z innymi arenami, które nierzadko znajdują się na obrzeżach miast, nowy stadion klubu z Eredivisie będzie otoczony życiem. Miejsce ma stanowić przedłużenie tkanki miejskiej, która jako przestrzeń publiczna będzie dostępna dla każdego przez cały rok, zarówno podczas wydarzeń, jak i poza nimi.

Feyenoord City, new stadium in Rotterdam© OMA

Nowy stadion, który ma powstać nieco na północ od historycznego De Kuip, będzie charakteryzował się geometryczną strukturą. Dzięki podniesionej misie podkreśli swoją funkcję jako przestrzeń publiczna, zapewniając otwartość i widoczność. Pomimo burzliwej rzeczywistości wokół COVID-19, Feyenoord potwierdził projekt stadionu, oczekując na kolejne decyzje administracyjne. Biorąc pod uwagę otrzymanie wszelkich niezbędnych zgód, prace na budowie powinny rozpocząć się wiosną 2022 roku.

Koszty budowy nowego stadionu na 63 000 miejsc szacuje się na 444 mln € (aktualnie ponad 2 mld zł). Do tej pory w projekt budowy nowego obiektu zainwestowano 20 mln € (91 mln zł). Nie jest również jasne, czy budowa będzie wykonalna w ramach sporządzonych kosztorysów. Spekuluje się, że wzrost cen stali jest jednym z czynników, który może utrudnić cały proces.

Business case ze wstępną akceptacją

Miasto czekało na formalną zgodę od klubu, aby móc podjąć kolejne kroki związane z prowadzoną inwestycją. Feyenoord Rotterdam zadeklarował, że jest gotowy potwierdzić biznes plan dla swojego nowego obiektu. Z wyliczeń wynika, że klub miałby zarobić w pierwszym sezonie (2025/2026) urzędowania na nowej arenie ponad 7,5 mln € (obecnie ponad 34 mln zł), inkasując następnie kwotę 25,4 mln € (115,7 mln zł) rocznie ponad obecne przychody. Feyenoord odszedł od jednego z blokujących projekt warunków, tj. gwarancji 25 mln € rocznie na utrzymanie drużyny.

Trwające memorandum inwestycyjne dotyczące nowego stadionu ma na celu poinformowanie władz miasta, inwestorów i innych zainteresowanych stron o istotnych aspektach całego przedsięwzięcia, w tym założeniach biznesowych. Ponadto firma konsultingowa Deloitte otrzymała zlecenie związane z weryfikacją dokumentu. Eksperci sprawdzą, czy wszystkie założenia i obliczenia uwzględnione w biznes planie są poprawne oraz czy jego zakres jest zgodny z wcześniejszymi ustaleniami. 

Feyenoord City, new stadium in Rotterdam© OMA

Według ujawnionych z końcem kwietnia ustaleń już dziś spełnione są 54 warunki, a 36 kolejnych jest blisko spełnienia (to daje 90 na 98 wszystkich wyznaczonych wymogów). Co ważne, Deloitte potwierdziło już, że kryteria niezbędne dla finansowego zaangażowania samorządu (miasto ma wyłożyć 40 mln €) są już spełnione.

Zatwierdzenie planu przestrzennego i przedstawienie biznes planu to obiecujące kroki, ale nie oznaczają one jeszcze finalnego sukcesu inwestycji. Należy jeszcze potwierdzić źródła finansowania inwestycji oraz uzgodnić koszty budowy. Aby prace budowlane mogły rozpocząć się w 2022 roku, przewiduje się, że tzw. zamknięcie finansowe powinno nastąpić najpóźniej w ostatnim kwartale 2021 roku. Jeśli plany budowy będą kontynuowane i co najważniejsze realizowane, Nieuwe Kuip będzie można otworzyć w 2025 roku. Stary stadion ma zostać zamieniony w przestrzeń rekreacyjną.

Autor: Karol Tatar

Reklama