Nowy stadion: Stadion w Adanie oddany po 7 latach budowy

źródło: własne [TS]; autor: Tomasz

Nowy stadion: Stadion w Adanie oddany po 7 latach budowy Prace budowlane ruszyły w 2014 roku i miały trwać mniej więcej dwa lata. Niestety, nie udało się i dopiero teraz, po prawie pięciu latach opóźnienia, oddano do użytku stadion dla dwóch drugoligowych drużyn.

Reklama

Derby jeszcze na starym stadionie

Meczem, który miał uświetnić otwarcie nowego stadionu miały być derby miasta pomiędzy Adanasporem a Adana Demirsporem (2-2), które rozegrano 14 lutego. Niestety na skutek przeciągających się prac, mających zlikwidować ostatnie niedoróbki, nie udało się rozegrać meczu na nowym Adana Stadyumu.

Areną meczu był Adana 5 Ocak Stadyumu, który wkrótce zostanie zamieniony w park miejski. Dużo mówiło się o jego wyburzeniu i budowie galerii handlowej lub osiedla mieszkaniowego w jego miejsce. Jednak pod naciskiem mieszkańców postanowiono zrezygnować z powyższych planów.

Yeni Adana Stadyumu© Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı

Otwarcie nowego stadionu odbyło się więc 19 lutego, kiedy miejscowy Adana Demirspor zmierzył się i przegrał 1:2 z Altay SK w rozgrywkach I ligi (drugi poziom ligowy). W ceremonii brali udział czołowi politycy, na czele z prezydentem Erdoğanem (łączenie online).

Nowy stadion powstał w gminie Sarıçam, znajdującej się 10 km na północ od centrum Adany. Obiekt został zamówiony i wybudowany przez Zarząd Rozwoju Mieszkaniowego (TOKI). Finansowanie budowy pochodziło ze środków publicznych. Budowa kosztowała 140 mln lir (na koniec 2020 roku 70 mln zł), choć tę sumę trzeba pracować z dystansem, najpewniej nie jest ostateczna. Rozpoczęcie budowy nastąpiło w 2014 roku, a zakończenie w grudniu 2020.

Yeni Adana Stadyumu© Adana Büyükşehir Belediyesi

Nowy stadion domem dwóch klubów

Yeni Adana Stadyumu został zaprojektowany w zgodzie z otaczającym krajobrazem. W fazie koncepcyjnej wzięto pod uwagę nachylenie terenu, co zaowocowało wtopieniem obiektu w okolicę i optycznym złagodzeniem jego rozmiarów. Stadion od elewacji po dach jest lekką konstrukcją, zaprojektowana z myślą o klimacie śródziemnomorskim.

Układ trybun jest typowo piłkarski, dwie kondygnacje trybun są przedzielone po środku pasem lóż i miejsc biznesowych. Dach stadionu znajduje się na planie koła i wychodzi znacząco poza obręb trybun. Jego szkielet tworzą delikatne stalowe liny, pokryte białą membraną. Całość umożliwia naturalną klimatyzację dzięki niezakłóconej cyrkulacji powietrza. Dodatkowe walory estetyczne obiektu podkreśla prosta, ale dynamiczna elewacja z licznymi perforacjami.

Yeni Adana Stadyumu© TFF

Stadion otrzymał siedziska układające się w mozaikę przedstawiającą płomienie w kolorach niebiesko-granatowym i pomarańczowo-białym. Kolorystyka nawiązuje do miejscowych klubów, które zostały gospodarzami obiektu. W pierwszym przypadku chodzi o Adana Demirspor, a w drugim o Adanaspor.

Na terenu stadionu znajduje się restauracja o powierzchni 3218 m², stołówka, sale pierwszej pomocy, sala modlitw i dwa baseny relaksacyjne. Wśród udogodnień dla kibiców jest 10 wind i 2 eskalatory. Wejścia na stadion wyposażone są w 104 kołowrotki. Wokół stadionu powstał parking na 1444 samochody.

Autor: Tomasz Sobura

Reklama