Turcja: Pierwsze mecze na nowym stadionie w Adanie w przyszłym sezonie

źródło: własne [TS]

Turcja: Pierwsze mecze na nowym stadionie w Adanie w przyszłym sezonie Wszystko wskazuje na to, że oficjalne otwarcie stadionu w Adanie nastąpi dopiero w przyszłym roku. Będzie to ponad pięć lat od pierwotnie planowanego terminu oddania obiektu. 33-tysięcznik będzie nowym domem dla Adana Demirsporu i Adanasporu.

Reklama

Instalacja murawy i krzesełek końcowym etapem budowy

Montaż krzesełek był ostatnim etapem budowy Yeni Adana Stadyumu w dzielnicy Sarıçam, znajdującej się na obrzeżach miasta. Budowa obiektu trwała od 2014 roku i na skutek wielu perturbacji przeciągała się w nieskończoność. Latem położono nawierzchnię hybrydową, a pod koniec listopada zakończono instalację krzesełek, którą rozpoczęto w marcu. 

Stadion otrzymał siedziska układające się w mozaikę przedstawiającą płomienie w kolorach niebiesko-granatowym i pomarańczowo-białym. Kolorystyka nawiązuje do miejscowych klubów, które w przyszłym roku przejmą stadion. W pierwszym przypadku chodzi o Adana Demir, a w drugim o Adanaspor. Obie druzyny występują aktualnie na drugim szczeblu rozgrywkowym.

Adana Stadyumu© TOKI

Stadion został zamówiony i wybudowany przez Zarząd Rozwoju Mieszkaniowego (TOKI). Finansowanie budowy pochodziło ze środków publicznych, tak jak większość stadionów w Turcji. W powstawaniu obiektu uczestniczyło także Ministerstwo Sportu, które jest odpowiedzialne za wyposażenie stadionu. 

Parametry pojemnościowe nowego stadionu w Adanie

Jak już wspomniano obiekt ma mieć pojemność 33 000 miejsc. 532 krzesełka przewidziano dla widzów VIP, a 992 miejsca to pojemność lóż. Na trybunie honorowej przewidziano 196 miejsc siedzących, a na trybunie prasowej 178 miejsc. Na stadionie znajduje się restauracja o powierzchni 3218 m², stołówka, sale pierwszej pomocy, sala modlitw, a także bufet. Wśród udogodnień dla kibiców jest 10 wind, a wejścia na stadion wyposażone są w 104 kołowrotki.

Adana Stadyumu© TOKI

Obiekt powstał na działce o powierzchni 102 tys. m2, a sama powierzchnia stadionu liczy 43 tys. m2. Budynek składa się z sześciu kondygnacji, w tym dwóch podziemnych. Dodatkowo szczyt tunelu, do którego będą wchodzić i wychodzić piłkarze, został pomalowany w barwach drużyn Adanaspor i Adana Demir.

Yeni Adana Stadyumu został zaprojektowany w zgodzie z otaczającym krajobrazem. W fazie koncepcyjnej wzięto pod uwagę nachylenie terenu, co zaowocowało wtopieniem obiektu w okolicę i optycznym złagodzeniem jego rozmiarów. Stadion od elewacji po dach jest lekką konstrukcją, zaprojektowana z myślą o klimacie śródziemnomorskim. Szkielet dachu obiektu tworzą delikatne stalowe liny, pokryte białą membraną. Całość umożliwia naturalną klimatyzację dzięki niezakłóconej cyrkulacji powietrza.

Autor: Tomasz Sobura

Adana Stadyumu© TOKI

Reklama