Nowy stadion: Ahmad bin Ali Stadium – jak pustynna wydma

źródło: własne [TS]; autor: Tomasz

Nowy stadion: Ahmad bin Ali Stadium – jak pustynna wydma już za tydzień będą się tam odbywały Klubowe Mistrzostwa Świata, więc czas najwyższy, by stadion w katarskim Al Rayyan pojawił się w naszej bazie. Jest na czym oko zawiesić, zwłaszcza nocą!

Reklama

Jeszcze w pierwszej połowie grudnia nie było wiadomo, jak będzie się nazywał. Zdradzenie nazwy zaplanowano dopiero na ceremonię otwarcia, która odbyła się 18 grudnia. Okazało się jednak, że Katarczycy tym razem nie poszli w stronę zmiany i postanowili wrócić do historycznej nazwy Ahmad bin Ali Stadium, którą dzierżył zburzony w latach 2014-15 poprzedni stadion.

Ahmed bin Ali Stadium© Supreme Committee for Delivery and Legacy

Wiemy, jak się nazywa, czas więc przedstawić Wam czwartą już arenę Mistrzostw Świata 2022, która w przyszłym roku ugości 7 meczów najlepszych drużyn na naszej planecie. Ahmad bin Ali Stadium stoi na ruinach (bardzo dosłownie – gruz wykorzystano w budowie) poprzednika, na zachodnich przedmieściach Dauhy. Od kolejnej areny Mundialu 2022 dzieli go dosłownie 800 metrów.

Ostateczna koncepcja nowego obiektu, inspirowana przede wszystkim pustynnymi wydmami, została zaprezentowana jeszcze w kwietniu 2015 roku. Pierwotnie Al-Rayyan Stadium miał być oddany do użytku w marcu 2019 roku. Później jednak kilkakrotnie przesuwano termin ukończenia. W końcu udało się skończyć inwestycję pod koniec 2020 roku, a 18 grudnia doszło do rozegrania pierwszego meczu, w dzień Święta Narodowego Kataru.

Ahmed bin Ali Stadium© Pattern Design / Supreme Committee for Delivery and Legacy

Stała pojemność stadionu ma wynieść 21 000 miejsc, a tymczasowa na czas Mistrzostw Świata 2022 - 40 740. Krzesełka, które zostały zainstalowane na obiekcie powstały częściowo w Polsce. Ich kolorystyka i symbole lwa umieszczone za bramkami nawiązują do tożsamości klubu-gospodarza, Al-Rayyan SC. Po turnieju modułowa górna kondygnacja obiektu zostanie rozebrana, a siedziska będą przekazane innym obiektom sportowym w kraju i za granicą. Na budowę górnych trybun oraz dachu zużyto w sumie ok. 9 tys. ton stali, w całości importowanej jako prefabrykaty z Chin.

Najbardziej charakterystycznym elementem stadionu jest rozświetlona fasada o powierzchni 39 000 m2, która składa się z multimedialnych ekranów przysłoniętych prześwitującą plecioną osłoną metalową. W przypadku tej ostatniej mamy odwołania do wartości wyznawanych w Katarze, a także elementów charakterystycznych dla krajobrazu kraju. “Plecionka” jest gęsta u podstawy stadionu i rozrzedza się ku górze, dając wrażenie rozpraszającego się obiektu.

Ahmed bin Ali Stadium© Supreme Committee for Delivery and Legacy

Obiekt wykorzystuje przyjazną środowisku technologię chłodzenia (DC) za pośrednictwem centralnej stacji o wydajności chłodniczej 16 000 ton. Stacja doprowadza schłodzoną wodę na stadion przez stację zasilania, a stamtąd do jednostek uzdatniania powietrza rozmieszczonych na obiekcie, aby zapewnić wymaganą temperaturę dla obszaru trybun i boiska. Przy tym, budynek jest o 20% bardziej energooszczędny w porównaniu z innymi obiektami tego typu, zużywa także o 20% mniej wody.

Po Mistrzostwach Świata, okolica stadionu ma służyć jako regionalne centrum sportowo-rekreacyjne. Planuje się udostępnienie okolicznym mieszkańcom m.in. sześciu boisk do piłki nożnej, boiska do krykieta, toru do jazdy konnej i bieżni lekkoatletycznej.

Autor: Tomasz Sobura

Ahmed bin Ali Stadium© Pattern Design / Supreme Committee for Delivery and Legacy

Reklama