Madryt: Niesamowity system zsuwanej murawy Realu

źródło: własne [MK]

Madryt: Niesamowity system zsuwanej murawy Realu Widzieliśmy już wiele rozsuwanych boisk, ale ten będzie pierwszy w swoim rodzaju. Pole gry podzielone na 6 segmentów i zjeżdżające nawet 30 metrów pod ziemię. Poznaj szczegóły!

Reklama

Systemy murawy wyjeżdżającej poza obszar boiska nie są dziś niczym nowym, najstarsze mają już ponad 20 lat. Jednak pierwotnie cały plac gry wyjeżdżał i lądował poza stadionem. Dopiero w 2012 pojawiło się pierwsze dzielone boisko (jedna połowa ruchoma, na Stade Pierre Mauroy). Drugie zainstalował w 2019 Tottenham Hotspur, tym razem dzielone na trzy długie segmenty.

A dziś pokażemy Wam trzecie, powstające właśnie na Estadio Santiago Bernabeu. Real sygnalizował segmentację boiska już jakiś czas temu, ale dopiero teraz system doczekał się odpowiedniej jakości prezentacji. Co ciekawe, wykonał ją nie inwestor, ale youtuber Javier Caireta. Opierał się na oficjalnych przekrojach zaprezentowanych przez klub, by odtworzyć mechanizm, jaki ma zostać wprowadzony w Madrycie.

Santiago Bernabeu retractable field© Javier Caireta

Rezygnacja z boiska wyjeżdżającego „w jednym kawałku” poza stadion jest w tym wypadku oczywista – Bernabeu jest zbyt gęsto obudowane dookoła, by murawa miała gdzie wyjechać. Co więcej, nie ma nawet miejsca, by segmenty murawy leżały obok siebie, zapadła więc decyzja o budowie głębokiego na 30 metrów wykopu pod najniższym poziomem zachodniej trybuny.

Tam szerokie na 15 metrów segmenty murawy mają być przechowywane jeden nad drugim, umożliwiając organizację na obiekcie widowisk pozapiłkarskich i zwiększając tym samym jego potencjał komercyjny.

Reklama