Francja: Allianz na dłużej w nazwie stadionu z Nicei

źródło: własne [KT]; autor: Karol

Francja: Allianz na dłużej w nazwie stadionu z Nicei Pomimo trudnego okresu dla piłki nożnej we Francji, OGC Nice potwierdził nową umowę sponsorską. Klub z Ligue 1 ogłosił przedłużenie umowy sponsoringu tytularnego i sprzedaż praw globalnemu gigantowi ubezpieczeniowemu Allianz.

Reklama

Grand Stade de Nice, a w zasadzie Allianz Riviera to siedziba klubu OGC Nice, który rywalizuje w Ligue 1. Stadion z południa Francji zachowa swoją obecną komercyjną nazwę przynajmniej do 2030 roku. Taki ruch ze strony firmy Allianz to kontynuacja wykorzystania piłki nożnej i stadionów jako platform marketingowych do komunikacji własnej marki i oferowanych usług. Francuska arena jest jednym z kilku sponsorowanych obiektów z portfolio Allianz. Monachium, St. Paul, São Paulo, Wiedeń i Turyn to miasta, w których znajdują się stadiony mające w nazwie markę tej firmy ubezpieczeniowej.

Na podstawie komunikatu prasowego od Allianz France dowiadujemy się nieco więcej i poznajemy intencje zawartej umowy: Odnawiając to partnerstwo, Allianz France chce przypomnieć o swojej zdolności do długoterminowego zaangażowania i trwałego wsparcia dla lokalnej społeczności. Allianz France jest również dumny, że może kontynuować budowę wspólnej historii ze stadionem i kibicami w oparciu o silne wartości i wspólne emocje.

Allianz Riviera, Nice© Wilmotte & Associés

Nowa umowa sponsorska wejdzie w życie w lipcu 2021 roku. Warunki finansowe przedłużonej współpracy nie zostały ujawnione. Pojawiły się jednak spekulacje, które wskazują, że warunki biznesowe są na podobnym poziomie co obecna umowa. Gazeta Nice-Matin informuje o kwocie co najmniej 1,8 mln € (obecnie 8,2 mln zł) rocznie, informując również o 9 latach nowego kontraktu. Obecna umowa obowiązuje od 2012 roku.

Problemy finansowe we francuskiej piłce

Zarówno w przypadku rozgrywek Ligue 1, jak i Ligue 2, sytuacja związana z prawami medialnymi nie wygląda optymistycznie. Stabilność finansowa najwyższych klas rozgrywkowych we Francji znacznie ucierpiała, gdy hiszpańska agencja Mediapro została zmuszona do rozwiązania czteroletniego kontraktu telewizyjnego. Był on wart około 800 mln € (3,6 mld zł) i miał obowiązywać do końca 2024 roku.

W rzeczywistości francuska piłka ligowa znalazła się w niebezpiecznej sytuacji finansowej po odwołaniu sezonu 2019/20, wówczas kiedy pozostało jeszcze kilka meczów do rozegrania. Professional Football League (LFP) zaciągnęła pożyczkę bankową w wysokości 120 mln € (544 mln zł) na pokrycie nieodebranych od Mediapro płatności dla klubów. W maju ubiegłego roku zapewniono również 224 mln € (1,01 mld zł) pomocy rządowej.

Pojedyncze umowy sponsorskie klubów, zwłaszcza w obecnych warunkach, to szansa na powrót do stabilnej rzeczywistości. Cała liga jednak musi zakasać rękawy i poradzić sobie z wyjątkowymi okolicznościami. Znalezienie godnego zaufania i stabilnego partnera medialnego na najbliższe lata jawi się jako główny cel zarządzających. Wydaje się to być poważnym wyzwaniem, przede wszystkim z uwagi na konkurencyjność innych lig oraz zmieniający się model i trendy w sprzedaży praw telewizyjnych. 

Allianz Riviera, Nice© OGC Nice

Stadion wyjątkowo eksploatowany

Stadion był jednym z obiektów UEFA EURO 2016, goszcząc trzy mecze fazy grupowej i jeden mecz 1/8 finału. Wszystkie spotkania zgromadziły znaczącą publiczność, notując wówczas wysoką średnią frekwencję na poziomie 94,8% (średnia turniejowa 91,7%). Początkowo budowa obiektu na ponad 36 tysięcy miejsc była wyceniana na 200 mln € (907 mln zł), finalnie został oddany do użytku z ceną wyższą o 45 mln €.

Stadion może również służyć jako arena imprez tenisowych i motoryzacyjnych, koncertów oraz innych eventów na dużą skalę. Allianz Riviera jest jednym z najlepszych stadionów na południowym wybrzeżu Francji, które stanowi ogromny ośrodek turystyczny. Na terenie stadionu znajduje się również muzeum francuskiego sportu. Co więcej, nicejski stadion znalazł się na liście siedmiu ośrodków, które ugoszczą piłkarskie rozgrywki w ramach Igrzysk XXXIII Olimpiady (Paryż, 2024). Rozegrane tu zostaną również finały mistrzostw świata w rugby w 2023 roku. 

Autor: Karol Tatar

Reklama