USA: FC Cincinnati od marca na nowym stadionie

źródło: własne [TS]

USA: FC Cincinnati od marca na nowym stadionie Nowy stadion FC Cincinnati zostanie otwarty w marcu 2021 roku, na inaugurację nowego sezonu MLS. West End Stadium będzie swego rodzaju pomostem pomiędzy centrum miasta a terenami mieszkaniowymi. Będzie to miało swoje odzwierciedlenie w elewacji stadionu, której estetyka komponuje się z architekturą sąsiadujących dzielnic.

Reklama

Klub z Cincinnati istnieje od 2016 roku. W najwyższej lidze Stanów Zjednoczonych gra dopiero od 2019 roku. Mimo to, nie może narzekać na brak zainteresowania kibiców. Popularni FC Cincy mają jedną z największych średnich frekwencji w lidze, która w 2019 roku wyniosła 27 336 osób na mecz. 

Przeprowadzka na nowy stadion jest naturalną konsekwencją szybkiego rozwoju klubu i chęci zrobienia kolejnego kroku naprzód. Dotychczas FC Cincinnati swoje domowe mecze rozgrywało na mało funkcjonalnym Nippert Stadium, który jest uniwersyteckim stadionem do futbolu amerykańskiego.

West End Stadium, FC Cincinnati© FC Cincinnati / Populous

Stadion odzwierciedleniem miasta i jego mieszkańców

Cincinnati ma jedną z lepszych w scen kibicowskich w lidze MLS. Fani miejscowego klubu znani są z głośnego dopingu i dobrze rozwiniętego, jak na Stany Zjednoczone ruchu ultras.

- Urzekła nas przede wszystkim energia fanów. Przemarsz kibiców na stadion, a także ciągły doping w trakcie meczu powoduje sporo hałasu. Wyzwaniem jest pielęgnowanie tej pasji bez negatywnego wpływu na sąsiadów - zarówno na dzielnice mieszkaniowe, jak i instytucjonalne - powiedział Jonathan Mallie, główny dyrektor firmy Populous - projektanta stadionu.

West End Stadium, FC Cincinnati© FC Cincinnati / Populous

Rozwiązaniem, które pozwoli zminimalizować negatywny wpływ West End Stadium na sąsiedztwo jest całkowite zadaszenie obiektu, tak aby dźwięk generowany przez fanów był uwięziony wewnątrz stadionu. Od wschodu obiektu roztacza się widok na Over-the-Rhine, historyczną niemiecką dzielnicę robotniczą z licznymi barami i małymi browarami. Projekt wschodniej elewacji stadionu współgra z jej sąsiedztwem. Zgodnie z umową, zachodnia część stadionu wychodząca na dzielnicę mieszkaniową ma bardziej swobodny wygląd, nawiązujący do architektury okolicy.

Parametry obiektu znane w tej chwili

Na 26-tysięczniku zainstalowano już część krzesełek. Stadion ma zajmować powierzchnię 12,4 akrów (5 hektarów), a koszt inwestycji ma się zamknąć w 250 mln $ (990 mln zł).

Włodarze FC Cincinnati opublikowali także informacje, dotyczące stref premium na obiekcie, które podzielono na cztery kluby:

  • The Tunnel Club (pojemność 390 miejsc) będzie zlokalizowany pod trybuną główną w pobliżu miejsc siedzących na poziomie boiska. Widok z tej strefy premium zapewni doskonały ogląd piłkarzy wybiegających na boisko z szatni.

  • The Pitch View Club (pojemność 800 miejsc) jest zapowiadany jako miejsce z najlepszym widokiem na wydarzenia boiskowe. Znajduje się w samym sercu zachodniej części stadionu.

  • The Cincinnatus Club (pojemność 1300 miejsc) to zadaszona przestrzeń znajdująca się pod The Pitch View Club.

  • The East Side Club (pojemność 2100 miejsc) to piwiarnia będąca wyrazem hołdu dla tradycji browarniczych miasta Cincinnati.

West End Stadium, FC Cincinnati© FC Cincinnati / Populous

West End Stadium, FC Cincinnati© FC Cincinnati / Populous

Jednopoziomowa trybuna północna na West End Stadium będzie pełnić funkcję młynu (The Bailey). Wszystkie miejsca na niej będą stojące. Dodatkowo zostanie zamontowany najszerszy telebim w lidze MLS. The Bailey zaczyna się na poziomie murawy, zaledwie 5 metrów od boiska i pomieści 3170 najbardziej zagorzałych fanów FC Cincinnati. Funkcjonalność tej trybuny to przede wszystkim bezpieczne miejsca stojące z poręczami i uchwytami na napoje. Znane są już ceny biletów na The Bailey, które wyniosą około 20$.

Autor: Tomasz Sobura

Reklama