Liverpool: Wznawiają prace nad trybuną Anfield Road

źródło: własne [KT]

Liverpool: Wznawiają prace nad trybuną Anfield Road Klub z czerwonej części Liverpoolu ogłosił gotowość do wznowienia procedury związanej z budową nowej trybuny Anfield Road. Po opóźnieniu prac spowodowanym wybuchem pandemii koronawirusa, modernizacja o wartości 60 mln £ wraca na dobre tory. Ukończone przedsięwzięcie zapewni około 7 tysięcy dodatkowych miejsc, zwiększając całkowitą pojemność do 61 tysięcy.

Reklama

Na podstawie informacji podanych przez klub, wynika, że władze The Reds złożą wniosek dotyczący planowanej rozbudowy trybuny Anfield Road. Niezbędne dokumenty mają być dostarczone radzie miasta jeszcze w tym tygodniu. Otrzymanie zielonego światła na budowę oznaczałoby możliwość zwiększenia pojemności stadionu do 61 tysięcy, w tym o dodatkowe 5200 standardowych krzesełek i 1800 miejsc typu hospitality. 

Nowa trybuna północna dla 16 tysięcy kibiców będzie odpowiedzią na ogromne zapotrzebowanie na bilety na mecze najlepszej drużyny Premier League w ostatnim sezonie. Na liście oczekujących na karnety jest dziś już 23 tys. Fanów, dlatego dalsza rozbudowa jest konieczna. Rada miasta ma ustosunkować się do złożonych dokumentów i podjąć ostateczną decyzję wiosną 2021 roku.

Anfield Road stand expansion© Liverpool FC

Całkowita przebudowa jednego z najbardziej znanych i magicznych stadionów w Anglii sprawi, że wydatki Fenway Sports Group na infrastrukturę klubu przekroczą 200 mln £. Jak dotąd właściciele LFC zainwestowali 110 mln £ w przebudowę trybuny głównej w 2016 r. oraz 50 mln £ w nowe Centrum Treningowe AXA. Nowy ośrodek w Kirkby został oficjalnie otwarty w zeszłym miesiącu. Dalsze koszty związane z budową Anfield Road są szacowane na 60 mln £ (300 mln zł).

Anfield Road stand expansion© Liverpool FC

COVID-19 i nadzieja na nową trybunę w sezonie 2023/24

Liczenie negatywnych skutków pandemii to niekończące się zadanie. Odnosi się to do biznesu sportowego i organizacji imprez, dotykając również planów klubu. Formalny proces przebudowy trybuny został pierwotnie rozpoczęty pod koniec ubiegłego roku, podczas dwuetapowych konsultacji z okolicznymi mieszkańcami, środowiskiem biznesowym i kibicami. Niestety, procedury zostały wstrzymane lub przybrały nieco wolniejszego tempa, wszystko to z uwagi na pierwsze obostrzenia związane z pandemią koronawirusa COVID-19.

- Doświadczyliśmy szeregu opóźnień w planowanym projekcie w wyniku obostrzeń związanych z COVID-19 - powiedział dyrektor zarządzający Liverpoolu Andy Hughes.

Anfield Road stand expansion© Liverpool FC

Obecnie prace formalne są ponownie w toku. Zakres czasowy projektu zakłada niecałe dwa lata na prace budowlane, co umożliwi potencjalne otwarcie nowej trybuny z początkiem sezonu 2023/24. Oczywiście wyłącznie w przypadku realizacji scenariusza, wedle którego prace miałyby się rozpocząć pod koniec 2021 roku. 

Hughes dodał również: - Założony program budowy Anfield Road to 18-miesięczny proces i wymaga dwóch pełnych letnich okresów pomiędzy sezonami, aby odnieść sukces. Dlatego będziemy mogli zakończyć projekt latem 2023 r., a nie rok wcześniej, w 2022 r., jak było to pierwotnie zaplanowane.

Anfield nie tylko piłkarskie

W ramach realizowanej procedury, klub wnioskuje również o stałe zezwolenie na organizację koncertów i imprez rozrywkowych na stadionie. Już w 2018 roku The Reds uzyskali tymczasową zgodę na organizowanie na Anfield wydarzeń muzycznych, obecnie zgoda wygasła. 

Takie działania wpisują się w strategię klubu. Działacze z Anfield zakładają poszerzenie swojej oferty komercyjnej, koncentrując uwagę również na poza piłkarskich wydarzeniach. Eventy kulturalne, koncerty oraz pokazy mają zwiększyć atrakcyjność stadionu, wzbogacić ofertę turystyczną miasta oraz zapewnić dodatkowe doświadczenia kibicom zżytym z klubem znad rzeki Mersey.

Andy Hughes, dyrektor zarządzający Liverpool FC, komentując ten aspekt wyjaśnił: - Rozszerzenie możliwości wykorzystania stadionu o organizowanie koncertów i innych wydarzeń pomoże przyciągnąć dodatkowych gości do okolicy i miasta, zapewnić więcej miejsc pracy, zwiększyć przychody dla lokalnych firm i promować Anfield jako atrakcję turystyczną.

Anfield Road stand expansion© Liverpool FC

You’ll never walk alone!

Autor: Karol Tatar

Reklama