Niemcy: Stadion w Jenie gotowy na budowę

źródło: MDR.de / FC-CarlZeiss-Jena.de; autor: michał

Niemcy: Stadion w Jenie gotowy na budowę Uproszczony i zoptymalizowany – taki jest ostateczny wariant nowego stadionu dla FC Carl Zeiss Jena. Pierwsze prace ruszą jeszcze tej jesieni. Dokładnie 30 czerwca 2023 roku ma nastąpić ceremonia otwarcia.

Reklama

W środę w Jenie odbyła się prezentacja ostatecznych wizualizacji nowego stadionu w miejscu Ernst-Abbe-Sportfeld. Zgodnie z oczekiwaniami, wizja została uproszczona względem 2019 roku. Dalsze kroki to konsekwencja decyzji władz miasta z marca tego roku, by pomimo pandemii przyznać kontrakt na przebudowę i zarządzanie stadionem.

Zgodnie z zapowiedziami, prace rozpoczną się jeszcze w tym roku, w najbliższych tygodniach. Na początku nie będą jednak dotyczyły samego stadionu, lecz budynku na północnym wschodzie, stanowiącego kluczowy element centrum treningowego. Później ruszy budowa południowej trybuny, tzw. prostej przeciwległej do obecnej trybuny głównej.

Ernst-Abbe-Sportfeld© Bietergemeinschaft Elex und jenArena

W przyszłości to właśnie ta część stadionu stanie się trybuną główną, a obecna północna zostanie przebudowana tak, by stać się centrum akademii piłkarskiej. W sumie więc akademia podwoi swoje zaplecze do ok. 1600 m2.

Nowa trybuna główna będzie połączona z obszernym zapleczem komercyjnym. Znajdzie się tu duża sala VIP dla 800 osób oraz 8 lóż dla 112 osób. Łącznie ze strefą medialną i zapleczem fitness powierzchnia użytkowa trybuny osiągnie 5500 m2. Nowy stadion w Jenie pomieści 15 100 osób, z czego 9200 na miejscach siedzących, a 4800 w sektorach bez krzesełek (w tym większość z 1500 kibiców gości).

Budowa ma oficjalnie zakończyć się 30 czerwca 2023. Wówczas minie dokładnie 99 lat od pierwszej wiechy na budowie drewnianej trybuny pierwotnego stadionu. Całkowity budżet na razie jest szacowany niezmiennie na 48,8 mln € (dziś 220 mln zł). Z tego 34 mln € wyłożą inwestorzy prywatni, 11 mln € władze landu i 3 mln € władze miasta.

Ernst-Abbe-Sportfeld© Bietergemeinschaft Elex und jenArena

Reklama