Niemcy: Wirus czy nie, kontrakt na stadion przyznany

źródło: fc-carlzeiss-jena.de; autor: michał

Niemcy: Wirus czy nie, kontrakt na stadion przyznany Nawet w obliczu pandemii władze Jeny nie odstąpiły od przyznania kontraktu na nowy stadion piłkarski. Rozbiórka obecnego rozpocznie się już w drugiej połowie tego roku.

Reklama

31 marca wygasałby termin związania umową i władze Jeny miały niełatwy wybór: podpisać czy odłożyć projekt na kolejne lata? Ponieważ jednak w Jenie budowę nowego stadionu przekładano wiele razy, nawet w obliczu pandemii samorząd postanowił domknąć trwające procedury i w piątek podpisano umowę na budowę, a następnie zarządzanie stadionem.

Ernst-Abbe-Sportfeld© Bietergemeinschaft Elex und jenArena

Decyzję o przebudowie podjęto przecież jeszcze w 2015 roku, a przetarg trwał od 2018 i dopiero doczekał się zwieńczenia. Zwycięskie konsorcjum JenArena pod przewodnictwem inwestora FC Carl Zeiss Jena Rolanda Duchâteleta przejmie oficjalnie kontrolę nad istniejącym stadionem z dniem 1 września 2020. Wtedy też będzie można rozpocząć rozbiórkę, która planowana jest najpierw za północną bramką.

Właściwe prace budowlane nad nowym stadionem powinny się rozpocząć w drugim kwartale 2021, co jest datą uwzględniającą problemy potencjalnie generowane przez trwającą pandemię. Budowa powinna zakończyć się zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem, tj. w sierpniu 2023.

Stadion dla 15 tysięcy widzów będzie realizowany, a następnie zarządzany przez spółkę zadaniową EAS Betriebsgesellschaft mbH, w której samorząd Jeny ma 25,1% udziałów. Dzięki temu miasto będzie miało prawo głosu w kluczowych decyzjach dotyczących stadionu wartego ok. 48,8 mln €.

Reklama