Nowy projekt: Odchudzony plan dla Sandecji czeka na wykonawcę

źródło: własne [MK]

Nowy projekt: Odchudzony plan dla Sandecji czeka na wykonawcę Nowy Sącz ogłosił przetarg, firmy chętne budować nowy stadion Sandecji mogą zgłaszać się do 11 września. Wtedy dowiemy się, ile realnie może kosztować odchudzony do 4,5 tys. miejsc stadion.

Reklama

Pamiętacie, jak po awansie Sandecji nowy stadion miał być gotowy jeszcze w trakcie sezonu 2017/18? Oni pamiętają i poprzedniemu prezydentowi Ryszardowi Nowakowi długo niespełnionych obietnic nie zapomną. Jak zostanie zapamiętany jego następca, Ludomir Handzel? Wiele będzie zależało od pomyślności ogłoszonego właśnie przetargu.

Wczoraj Handzel potwierdził, że informacja o rozpoczęciu przetargu na budowę nowego stadionu powędrowała na unijną platformę TED, gdzie powinna pojawić się w tym tygodniu. Po publikacji na portalu zamówień UE ogłoszenie będzie dostępne również na stronach miasta. Na razie nie mamy więc dostępu do pełnej dokumentacji przetargowej. Wiemy jedynie, że czas na przygotowanie ofert jest stosunkowo długi, do 11 września. Tego dnia o 11:30 ma nastąpić otwarcie ofert.

Nowy stadion w Nowym Sączu© UM Nowy Sącz

Co powstanie? Po fiasku budowy ambitnej wersji stadionu dla ponad 8 tys. widzów, w Nowym Sączy powstała odchudzona i zredukowana koncepcja. Zakłada ona budowę dwóch trybun żelbetowych, dostawienie kompaktowego sektora dla przyjezdnych, a dopiero w przyszłości ewentualne domknięcie bryły obiektu kolejnymi stałymi trybunami. Dzięki temu już w chwili otwarcia arena ma spełnić najwyższe krajowe wymogi, oferując ponad 4,5 tys. miejsc, wszystkie pod dachem.

Nowy stadion w Nowym Sączu© UM Nowy Sącz

Układ trybun będzie kontynuował ten z istniejącego stadionu, tj. główna trybuna na południu, niższa na przeciwległej prostej, a sektor gości za zachodnią bramką. W wyjściowej konfiguracji przyjezdni będą korzystać z tymczasowych konstrukcji – trybunki na 270 osób (co ciekawe, na wizualizacji naliczyliśmy 474 foteliki dla gości, nie 270) będą składane, a zaplecze sanitarne kontenerowe.

Główna trybuna wyposażona będzie w 16 rzędów widowni (2622 miejsca), z miejscem na kabiny komentatorskie, biura/loże nad nimi. Z racji braku miejsca większość zaplecza zaplanowano po zachodniej stronie, a od wschodu konstrukcja będzie „ścięta”. Trybuna północna to z kolei 10 rzędów i łącznie 1620 miejsc pod dachem.

Nowy stadion w Nowym Sączu© UM Nowy Sącz

Reklama