Niemcy: Wieloletni plan dla Preußen Münster

źródło: własne [MK]

Niemcy: Wieloletni plan dla Preußen Münster Nie od razu, ale kalendarz ramowy już jest. Stadion w niemieckim Münster ma być przebudowywany etapami, by umożliwić ciągłą grę. Efekty zobaczymy najwcześniej w okolicach 2026.

Reklama

W minionym tygodniu w Münster (Nadrenia Północna-Westfalia) doszło do pewnego rodzaju przełomu. Radni – w tym opozycyjni – opowiedzieli się za ogłoszeniem konkursu architektonicznego dla przebudowy istniejącego stadionu miejskiego.

Za punkt wyjścia służy studium wykonalności przygotowane przez pracownię Albert Speer + Partner. Zakłada ono kilka wariantów, ale dla wszystkich wspólne są podstawowe cechy. Po pierwsze, zbudowana w 2009 główna trybuna musi zostać zachowana przynajmniej w części. Po drugie, pojemność (bez zabudowy narożników) musi osiągnąć 20 tysięcy z opcją rozbudowy. Po trzecie, prace muszą być podzielone na etapy, by piłkarze Preußen Münster nie musieli się wyprowadzać.

Preussenstadion

Kalendarz prac

Zgoda na ogłoszenie konkursu to dobra wiadomość, ale najpewniej trzeba będzie na niego poczekać do ostatniego kwartału tego roku, po wyborach lokalnych. To oznacza, że kompletna dokumentacja projektowa najpewniej nie powstanie do 2022 roku.

Później trzeba liczyć najpewniej ok. 3 lata na budowę, a w połączeniu z możliwymi funkcjami dodatkowymi (np. wielki parking nadziemny) ukończenie może mieć miejsce w 2025 lub 2026.

Niepewność kosztów

Wstępnie mówi się o kosztach rzędu 40 mln €, ale to kwota, którą należy traktować – podobnie jak wizualizację ze studium wykonalności – wyłącznie jako punkt wyjścia. W samym studium AS+P czytamy, że najbardziej „goła” wersja stadionu to koszt 31,7 mln €.

Preussenstadion

Po dodaniu do kompletu pełnej strefy hospitality, pubu klubowego czy zabudowanych narożników dochodzimy do kwoty 40,5 mln €. Tymczasem mówimy o projekcie, który ma być realizowany za ponad dwa lata, w trudnych do przewidzenia warunkach rynkowych.

Dalej, w planie są również parking wielopoziomowy (24,1 mln €), biurowiec (14 mln €) czy boiska treningowe (2,1 mln €). Same czynniki ryzyka związane z inwestycją autorzy studium szacują na ok. 7 mln €, co daje sumy w granicach 92,9 – 105,2 mln € za komplet, zależnie od stopnia wykończenia samego stadionu. Potrzebna jest więc precyzyjna konstrukcja finansowa i ją ma zapewnić czas, jaki miasto ma do otrzymania gotowej dokumentacji projektowej w 2022.

Reklama