Stadium of the Year: 2. Miejsce Jury – Puskás Aréna

źródło: własne [MK]

Stadium of the Year: 2. Miejsce Jury – Puskás Aréna Nie, nie przywidziało Wam się – to znów stadion w Budapeszcie. Tym razem wylądował na wysokim drugim miejscu w Głosowaniu Jury, ex aequo z inną areną piłkarską.

Reklama

Zdarzało nam się już, że Publiczność i Jury byli prawie jednogłośni, a edycja 2019 tę tendencję potwierdza. Doceniony przez Internautów, również dla Jury nowy stadion w Budapeszcie to przykład, jak należy projektować stadiony piłkarskie.

W tym przypadku zdecydował fakt, z jak wielkim szacunkiem dla poprzednika oraz istniejącej przestrzeni miejskiej wzniesiono nowy stadion. Architektonicznie kluczowym elementem jest bowiem odtworzenie zdobionych klatek schodowych z oryginalnego projektu. Do tego zachowano pawilon na wschodzie stadionu, a pokruszone stare trybuny stanowią część budulca dla nowych.

Prosta, oszczędna i monochromatyczna estetyka z żelbetem i stalą w roli głównej to nie przypadek – to nawiązanie do historii. Z kolei kryty blachą dach powstał w nawiązaniu do dachu stojącej niedaleko areny widowiskowej. Nawet obwód stadionu nawiązuje do obrysu poprzednika.

To wszystko połączono w Budapeszcie z ogromem powierzchni użytkowych i bardzo dobrze rozplanowanymi trybunami. Stąd też bardzo wysoka ogólna ocena stadionu!

Stadium of the Year 2019

Reklama